Sımsıkı Bir Kalça İçin: Squat

Vücudumuzun en büyük kas kütlesini oluşturan bölge kalça ve bacak bölgesidir. Kalça ve bacak bölgesi çok hızlı değişime uğramazlar. Ancak düzenli çalışıldığında kalıcı olarak şekillenebilirler. Bunun için en uygun hareket yeni bir furya olarak tanıştığımız squat yani çömelme hareketidir. Squat hareketi bacakların şekillenmesinde ve kalçanın sıkılaşmasında etkilidir. Tek bir hareketle hem kalça hem bacak kasları çalışır ve vücuda dik ve sağlam bir duruş kazandırır.

squat

squat

Squat Nasıl Yapılır?

Squat hareketi ön ve arka bacaklar ile kalça kaslarını aktif olarak çalıştıran bunun yanı sıra bel, sırt ve karın kaslarını da pasif olarak çalıştıran bir harekettir. Sıkı ve dik bir kalça, ince ve şekilli bacaklar için oldukça etkili bir harekettir. Squat hareketi için bacaklar omuz genişliğinde açılır. Ayak parmakları 30 derece dışa çevrilir. Derin bir nefes alındıktan sonra sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi çökülür. Çöküldüğü sırada baş dik olmalı ve bel bükülmemelidir. Topuklar yere sabit basmalı ve diz ayak parmaklarının hizasını geçmemelidir.

sıkı kalça

sıkı kalça

Kalça diz seviyesine geldikten sonra kalça kasılmalı ve aynı şekilde yukarı kalkılmalıdır. Tamamen dik pozisyona gelince alınan nefes verilir. Tekrar nefes alındıktan sonra aynı şekilde çökülür. En iyi ve etkili sonucu almak için kendinize uygun set ve tekrarlar yapmalısınız. Squat hareketi yaparken dizlerin sakatlanmaması için çökme sırasında dizler dışa doğru ilerlemelidir. Diz kapakları birbirinden uzaklaşmalıdır. Hareketi ilk kez yapıyorsanız ağırlıksız çalışmalısınız. Harekete alıştıktan sonra egzersizinize ağırlık ekleyerek devam edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir