Kanda Sodyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Kan basıncını düzenleyen sodyum, sinir ve kas hücrelerinin düzgün çalışmasını sağlar. Kanda olan sodyum seviyesi 135 ile 145 mEq / L arasında olmalı. Aşırı susuzluk ya da ishal gibi nedenler sodyumun düşmesine yol açar. Düşük sodyumda mide şikayetleri artar. Sodyum azaldığında zihinsel bulanıklar olabilir. Beyinde çeşitli fonksiyonel bozuklukların temeli sodyum eksikliğidir.

sodyum

sodyum

Sodyum Eksikliği Belirtileri

Kanda sodyum seviyesi düşük olduğu zaman kaslarda da problemler oluşabilir. Spazm ve kramplar sıklıkla görülür. Çabuk yorulma ve güçsüzlük sıklıkla yaşanır. Yaşlılarda sodyum oranı sıklıkla kontrol edilmeli.

su

su

Sodyum seviyesini artırmak için belirli miktar tuz alınmalı. Peynir, fındık, havuç, ceviz düzenli yenmeli. Deniz ürünleri bol miktarda tüketilmeli. Kusma durumlarında özellikle beden bol miktarda sodyum kaybeder. Baş ağrısı ve yorgunluk belirtileri arasında yer alır. Vücutta fazla miktarda su tutulması da sodyum seviyesini etkiler. Sodyum fazlalığı ise yüksek tansiyona neden olur. Fazla miktarda tuz alındığında ve vücuttan atılamadığında bedende sodyum fazlalığı görülür.

 

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir