Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon denince akla gelen tanımlardan önce bilinmesi gereken ilk önemli konu tansiyonun insan hayatında ne gibi bir önem derecesine sahip olduğuyla ilgilidir. Birçok hastalıkta ve rahatsızlıkta olduğu gibi bu konuda da günümüzde birçok birey tansiyon hastalığına maruz kalmış ve bunun sonucunda da yaşam kalitelerinin oldukça düştüğü gözlenir bir hale gelmiştir.

tansiyon

tansiyon

Tansiyon, bir diğer adıyla kan basıncının belli bir değer ortalaması vardır. Bu ortalamanın altı ya da üstü sayılabilecek verilere sahip olan insanların ömür boyu belli rahatsızlıklardan şikâyetçi olmaları da kaçınılmaz bir hale gelir.

yüksek tansiyon

yüksek tansiyon

Yüksek Tansiyona Yol Açan Etmenler

Hipertansiyon bu anlamda belirli değerlerin normalden yüksek olması ile ilgilidir. 140/90 mmHg seviyesinin üstü olarak sayılabilecek bu durumlarda kişilerin özellikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Hipertansiyonun yaşandığı ve olumsuz etkiler yarattığı durumlarda şişmanlık, sigara ve alkol tüketimi, fiziksel hareketliliğin de sağlanmaması, dengesiz beslenme ya da ilaç yan etkilerinin belli risk faktörlerini yükselttiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir