Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar?

Yirmilik yaş dişleri genellikle 18 ile 30’lu yaşların arasındaki dönemlerde çıkmaktadır. Bazı zamanlar nadiren 30 yaşından sonra da çıktığı görülmüştür fakat bu oldukça istisna bir durumdur. Yirmilik dişlerin çıkış süreleri sizin ağız yapınız ile doğru orantılıdır. Arka çenedeki azı dişlerinin arkasında çıkan yirmilik dişler, zaman içerisinde bu yerin kısıtlı olması sebebiyle çıkış sürelerini geciktirebilir veya durdurabilirler.

diş

diş

Alt çene ve üst çenede ayrı ayrı zamanlarda çıkabilen yirmilik dişler bazı durumlarda aynı anda da çıkabilirler. Diş yapısındaki değişikliklere göre tekrar kendisine yer bulan yirmilik dişler, çıkma süreçlerini tamamlarlar.

Yirmilik Diş Ağrı Yapar mı?

Süreç sırasında yoğun bir ağrı yaşayabilirsiniz. Ağrılardan kurtulabilmek için güçlü ağrı kesiciler kullanabilir ya da cerrahi operasyon ile dişi çektirebilirsiniz. Yirmilik dişler beraberinde iltihaplanma, yaralanma ve diğer düşlerde çürüme gibi sorunları da getirebilir.

yirmilik diş

yirmilik diş

Yirmilik dişleriniz çıkmaya başladığı zaman mutlaka diş sağlığınıza ekstra özen göstermelisiniz. Eğer yirmilik dişiniz fazla ağrı yaşatıyor ve ters açı ile çıkmaya çalışıyor ise doktorunuza gözükmeniz gerekebilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir