Varis Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Bacaklarda toplardamarın genişlemesi nedeniyle ortaya çıkan varisler, günümüzün kadınları için baş belası bir hastalıktır. Sadece görüntü olarak değil aynı zamanda bacaklarda ağrılar, çeşitli şişlikler ve benzeri birçok duruma neden olan varislerle ilgili olarak birbirinden farklı tedavi çeşitleri vardır. Bunların arasında en önemlisi elbette hekim tedavisi olacaktır. Ancak bunun yanı sıra birçok tedavi yöntemleri de vardır.

Ağrı ve şişlik başta olmak üzere birçok sorunları ortaya çıkartan varis, kadınların bacaklarında genel olarak kötü görüntülere de neden olur. Kırmızı ile mor arasında ki renklerde görüntülerin oluşmasına neden olan varis ile ilgili olarak kısa zaman içerisinde doğru şekilde varis tedavisi alındığında hem o kötü görüntülerin oluşması yok olurken hem de istenilen şekilde sorunların oluşması da engellenmiş olur.

varis tedavi

varis tedavi

 

Varis Çoraplarıyla Varisin İlerlemesini Engelleyin

Varis çorapları, günümüzde en yaygın tedavi yöntemi olarak bilinse de bu yanlış bir tanımlama olacaktır. Çünkü varis çorapları, hiçbir zaman tedavi yöntemi olarak kullanılamaz. Çünkü varislerin düzelmesine yardımcı olmayan bu çoraplar, bacaklarınızı sararken, belli bölgelere verdiği farklı basınçlarla varislerin ilerlemesini engelleyebilir durumda yardımcı olur. Bunun dışında da varis çorabıyla varislerin düzelmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

İşiniz gereği gün içerisinde 4-5 saatten fazla süre hareketsiz kalıyor, ayakta bulunuyor ya da sadece oturur pozisyonda çalışıyorsanız, bu konuda varis çorabı gerçekten bacaklarınıza yardımcı olur. Günümüzde tek tip çorap olmaksızın birbirinde farklı çorap modelleri de üretildiğinden dolayı birçok giysiniz için uyum içerisinde olacak olup, rahat biçimde giyilebilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi üzerine birçok araştırmalar yapılırken, varisin aslında 3 farklı kategori içerisinde incelendiği belirtilir;

  1. Büyük varisler
  2. Orta boylu varisler
  3. Kılcal varisler

Aralarında en az sorun çıkartanı kılcal varislerdir. Kılcal varislerin bacağınızda görünecek olan çağı 1-2 mm olacak olup, küçük ve deriden çıkıntı yapmayan, kırmızı-mor renkleri arasında bir görüntü oluşturur.

Büyük varislerde ise deriden çıkıntı yaparak cildinizde kötü görüntülere neden olur. 4 mm’den 15 mm’ye kadar büyüklüğü vardır.

Diğer varis çeşidi ise orta boy varisler olup bunda da hafif çıkıntılar ortaya çıkabilir. Yeşil renge sahip olup 2 ile 4 mm arasında değişen bir orana sahiptir.

Varis hastalığı olanların öncelikle kaplıca ve sauna gibi ortamlara gitmemesi gerekir. Çünkü sıcak ortam, damarları genişletir. Bu da aşırı sıcaktan dolayı varisli hastaların bacaklarında yoğun bir rahatsızlık verecektir.

varisi önlemek

varisi önlemek

 

Bacaklarınızda varis varsa eğer bir varis tedavisi olarak sizlere öneri vereceğimiz durum, yüksek topuklu ayakkabılar üzerinedir. Çok yüksek topuklu ayakkabılar giyerek ayaklarınızı yormamalı, ayaklarınızın sıkışıp kalmasını engellemelisiniz. Ayaktayken, aynı pozisyon içerisinde uzun süre kalmanızda yine varise neden olur.

Yüzmek, varis için en iyi çözümdür. Bacaklarınızı çalıştırdığınız için varis oluşumunu engellersiniz. Bunun dışında da düzenli olarak yürüyüş yapmak, en iyi çözüm olacaktır. Dar pantolonlar giymekten de uzak durarak bu konuda en iyi şekilde varisin bacaklarınızda oluşmasına engel olursunuz. Bu ve benzeri şekilde birçok ayrıntı ile varislere savaş açarak savaşı kazanabilirsiniz!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir