Sizce Bayılma Nedir?

Bazen filmlerde gördüğümüz insanın yere yığılıvermesi tamamen kan basıncıyla ilgili. Öyle pek aniden insanın başına gelmiyor. Yani filmlerde sık sık duyduğumuz “Ay, şimdi bayılacağım” demekle baygınlık başlamıyor. Bayılma, beyin kan akımının geçici olarak azalması sonucu gelişen şuur ve duruş kaybı olarak tanımlanabilir. Yani hastanın şuuru bayılma sırasında kaybolduğundan olup biteni hatırlamıyor ve duruş kaybı geliştiğinden düşüyor.

bayılmak

bayılmak

Düştüğü zamansa yer çekimi ile beynin kanlanması düzeliyor ve bilinç geri geliyor. Düştüğü zaman oluşan bir hasar yoksa hasta bir süre sonra tamamen düzeliyor. Bu yüzden bayılma bir hastalık değil. Altta yatanın görünen yüzü denebilir. Kalbe bağlı veya kalp dışı nedenlerden meydana gelebilir. Bayılan hastanın bacakları 70-90 derece havaya kaldırılarak tansiyonun düzelmesi sağlanabilir. Bu, ilk bilinmesi gereken ilk yardım kurallarından biridir.

baygınlık

baygınlık

 Doktora Gidilecek Durumlar

Öncesinde belirti olmadan ani bayılmalar yaşıyorsanız, ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa, gene ailede ani ölümler görülmüşse, göğüs ağrıları ile beraber bayılıyorsanız, epilepsiniz varsa, kuvvet kaybı veya konuşma problemleriyle birlikte bayılıyorsanız mutlaka bir doktora başvurun. Aynı zamanda atak öncesi uyku, sıcaklık hissi ve bulantı yaşıyorsanız, idrar ve dışkılamayla beraber bayılıyorsanız, aşırı yorgunluk, uzun süre ayakta durma, ağrı ve kan görmeyle bayılma gibi durumlarınız varsa hiç gecikmeyin.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir