Mikro TESE Yöntemi Nedir?

Menide hiç sperm bulunmadığı zaman hastaların testislerinden elde edilen ve tüp bebek tedavisinde kullanılan bir yöntem. Sperm kanalı tıkanık olan kişilere, Sperm kanalı olmayan hastalara ve hormonal nedenlerle sperm üretimi edemeyen kişilere uygulanır.

mikro tese

mikro tese

Mikro TESE Uygulanması

Hasta anestezi altındayken testislerinden doku örneği alınır ve sperm aranır. Bir sperm bulunması dahi bebek şansını kuvvetlendirir. Bulunan sperm özel sıvıda bekletilir. Sperm hücreleri mikroenjeksiyon uygulaması ile yumurta içine nakledilir.

mikro tese uygulaması

mikro tese uygulaması

Mikro TESE yönteminde işlem 2 saatte tamamlanır. Elde edilen sperm hücreleri muhafaza edilir. Dondurma işleminde ise sperm asla kalitesini kaybetmez. Dondurma işlemi aşamasında anne adayı aynı şekilde tüp bebek tedavi işlemine başlatılır.  İşlem sırasında kendinden eriyen dikişler kullanılır. Sperm kanalları tıkanık olan bazı hastalarda sperm elde etme olasılığı azdır. Genetik olarak sperm üretemeyen kişilerde de sperm bulunma şansı azdır. Hastaya mikro TESE yöntemi uygulandıktan 2 saat sonra hasta evine rahatlıkla gidebilir. Günümüzde sıklıkla kullanılan ve başarı şansı yüksek olan bir uygulamadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir