Koşmak Mutluluk Verir

Toplum tarafından bilinen en kısa tanımı ile “mutluluk hormonu” adını verdiğimiz endorfin insan vücudunda bulunan hormonların genel adıdır. Ağrıyan doku kısımlarının ağrısının azalması için beynimiz tarafından yardımcı olmak amacıyla üretilen hormonlardır. İşlev olarak ağrının şiddetini düşürmek için sinirlerin uyuşmasını sağlamak prensibini benimser.

Serotonin, insanın mutluluk hormonunun beyin tarafından üretilmesidir. Serotonin salgılayamayan kişi kendini sürekli mutsuz, halsiz her an yere düşüp bayılacak gibi hissedebilir.

Koşmak Mutluluk Verir

Koşmak Mutluluk Verir

Bu bilgileri kısaca size verdikten sonra konumuzun koşmak ve spor yaparken salgılanan endorfin, serotonin gibi hormonlarının insana verdiği mutluluk olduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz.

Egzersiz Size Daha Mutlu Bir Hayat Sunar

Büyük bir depresyon içinde olduğunuzu varsayalım. Ne yaparsanız yapın içinde bulunduğunuz bu durumdan kurtulamadınız aslında yapmanız gereken şey çok basit bir aktivite. Koşun!

koşu

koşu

Egzersiz yapmak intiharın eşiğinde olan bir insanı bile bu kötü düşüncelerinden vazgeçirecek güce sahip gizli bir panzehir görevi görür. Temiz hava alabileceğiniz parklara gidip yürüyerek başlayabilirsiniz daha sonra hızınızı giderek yükseltin ve koşarak sağlıklı bir insan olmanın tadını çıkartın.

Çünkü psikolojik olarak terapi niyetine yaptığınız koşunun fiziksel olarak da çok fazla avantajları bulunur. Özgürlüğünüzün tadını çıkartarak koşarken daha mutlu yaşadığınız bir hayatı elde ederken, fit bir görünüm elde ederek sürekli zinde, atik, enerjik ve pozitif bakış açıları atmayı öğrenebilirsiniz. Endorfin ve serotonin hormonlarınızı aç bırakmayın sürekli besleyin.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir