Esneme ile İlgili Bilinmeyen İlginç Bilgiler

Esneme günlük hayatta her insanın yaptığı standart bir eylemdir. Günümüzde uyku belirtisi olarak da adlandırılan esneme eyleminin nasıl oluştuğu hususunda yurt dışında geniş araştırmalar yapıldı. İnsanı esnemeye iten etkenler araştırıldığında da pek çok yeni ve şaşırtıcı bilgiye ulaşıldı. Bu bilgiler esneme eylemi ile alakalı bilinmeyen gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor.

esneme

esneme

İlk ulaşılan bilgi esasında herkesin bildiği bir bilgidir. Esneme eylemi bulaşıcı bir eylemdir. Sadece günlük hayatta değil dizilerde filmlerde de bu bulaşıcı etki kullanılır. Mesela Kemal Sunal’ın bazı filmlerinde bu bulaşıcı esneme eyleminin örneklerine rastlamak mümkündür. Bir taraf esnediği zaman karşı tarafta ondan aldığı direktif ile esnemeye başlar hatta mayışabilir. Esnemenin sık görüldüğü kimselerde bu alanda çeşitli rahatsızlıklarında olabileceği bilgisine saptandı. Buna karşı da çeşitli tedavi metotları geliştiriliyor olsa da tedavide öncelik kişiye özel tedavi yapılmasıdır.

esnemek

esnemek

Esneme ve Empati Arasındaki Bağ

Günümüzde esneme eylemi ile alakalı çok az bilgi var. Fakat günden güne artan bilgiler bazı gerçekleri ortaya koyuyor. Bunlardan biri de bulaşıcı esneme ile empati kavramının birbirleri arasında bir bağ olmasıdır. Bu henüz kanıtlanmasa da üzerinde durulan bir detay. Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen üniversitelerinden birinde yapılan deney ve araştırmalardan sonra empatinin esnemeyi etkilediği bilgisine erişildi. Halen kanıtlanma sürecinde olan bu bilgi oldukça önem arz ediyor. Önümüzdeki günlerde esnemenin sırları bir bir çözülecek gibi görünüyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir