Diş Sıkma Alışkanlığının Nedeni Nedir?

Genelde uyku esnasında bazı sebeplerle diş sıkma rahatsızlığı yaşanabiliyor. Diş sıkma alışkanlığı belli sebeplerle ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlık olabilir. Bruksizm adı verilen bu hastalık gece veya gündüz de ortaya çıkabilen bir davranıştır. Hastanın bu davranışından genellikle haberi olmaz. Bu yazımızda siz değerli okuyucular için diş sıkma alışkanlığı hakkında bazı bilgilerden söz edeceğiz.

diş sıkma alışkanlığı

diş sıkma alışkanlığı

Diş Sıkma Alışkanlığına Karşı Bazı Tedbirler

Uzmanlar diş sıkma alışkanlığının 2 Ana sebebi olduğunu dile getiriyorlar. Bunlardan ilki stres, ikincisi ise kapanış bozukluğudur. Bu alışkanlığı sonucunda kişi dişlerde aşınma ve sızlama gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Aynı zamanda çatlak kırık veya yer değiştirme gibi durumlar gözlenebilir. Kişinin yanığının içerisinde beyaz çizgiler meydana gelir ve dil çevresinde diş izleri görülür.

diş sıkma

diş sıkma

Bu hastalığı tedavi ederken amaç diş ve çene kemiklerinde herhangi bir olası zararı engellemek ağrıları ortadan kaldırmak için bazı doktorlar buna yönelik gece koruyucuları önerir. Fakat bilinmesi gerekir ki gece koruyucuları ki sadece tek başına yeterli olmayabiliyor. Bunun yanında ek tedavi yöntemleri uygulanması gerekir. Mesela kas gevşetici ilaç uygulamaları, rahat uyumayı sağlayan bazı tedbirler, baskı terapisi.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir