Çocukları Telefonlardan Uzak Tutun

Cep telefonları sadece iletişim açısından avantajı değil aynı zamanda birçok alanda da kolaylığı ve rahatlığı bizlere sundu. Bu kolaylıkların arasında ise internette girişin bulunması ile beraber alışverişi rahatlıkla yapmanın yanı sıra aynı zamanda mail trafiğini de kontrol etme şansını elde ettik. Birçok kolaylığı sağlayan cep telefonları çocuklarında ilgisini çekiyor. Özellikle oyunlar ve videolar sayesinde uzun saatler boyunca cep telefonu ile zaman geçiriyorlar.

akıllı telefon

Çocukların cep telefonu kullanımında harcadıkları zaman ise birçok olumsuzluğu da beraberinde sunuyor. Dikkat eksikliğinin yanı sıra sosyalleşme bozukluğuna da neden olan cep telefonu bağımlılığı aynı zamanda dil gelişimini de olumsuz etkiler. Bu sebep ile de çocuklarda konuşma geriliği yaşanır.

Çocukların cep telefonu ile geçirdikleri zaman aynı zamanda radyasyona maruz kaldığı anlar olup sağlık açısından da zarar yaratır. Göz bozuklukları da gözlemlenen diğer sıkıntılar arasında yer alıyor.

Çocukların Gelişiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Çocukların gelişiminde dikkat edilmesi gerenler bedensel ve zihinsel olan gelişimlerine yardımcı olmaktır. Farklı motor geliştirici oyuncaklar ile bedensel gelişimlerini desteklerken ilerleyen dönemlerde ise zihinsel gelişim içinde farklı oyunları beraber oynayabilirsiniz.

Kişisel, bedensel gelişimlerine destek olacak olan uygulamaları ise çocuğun yaşına uygun olarak belirleyebilirsiniz. Çocuğunuz ile geçireceğiniz kaliteli zaman ise gelişimi açısından da önemlidir. Bunun yanı sıra çocuğun cep telefonu kullanımını da azalmanız ise son derece önemlidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir