Zika Virüsü Nedir?

Zika virüsü sivrisinek ısırıkları ile insan vücuduna bulaşan bir virüs olup tedavisi de yoktur. Zika virüsü daha önceleri de bulunmasına rağmen insanlara bulaşma durumu yaşanmıyordu. Fakat özellikle tropikal Afrika, pasifik adaları, orta ve güne Amerika ve de Güney doğu Asya da yoğun olarak görülen bu virüs bulaşması için bu bölgelere seyahat yapacak olanlar uyarıldı.

zika

zika

Brezilya hükümetinin zika virüsünün salgınlığı sebebi ile bu dönemde hamile kalmayı düşünenlere uyarıda bulunarak bu dönem de gebe kalınmaması gerektiği yönünde uyarılarını yayınladı. Gebelerde anne karnındaki bebeğin beyin fonksiyonlarında problem yaratan virüs maalesef bebek ölümlerine de sebep olabiliyor.

Zika Virüsü Tedavisi

Zika virüsü normal insanlarda deri döküntüsü, ateş, kusma, eklem ağrısı ve baş ağrısı olarak seyredip önleyici bir aşısında henüz yoktur. Tedavi için sıvı alınımının artırılması, istirahat etme, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar önerilir. Her virüste aynı olan antibiyotik alımı bu virüs içinde gereksizdir.

zika virüsü

zika virüsü

Nasıl Korunacağız?

Uyarıda bulunulan bölgelere seyahat etmeniz durumunda sinelerden koruyucu kullanılıp özellikle klimalı ortamlarda bulunulması öneriliyor.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir