Yurtdışı Patent Tescil

Endüstriyel alanda ve birçok sanayi sektörü üzerinden ortaya çıkan buluşlar büyük öneme sahiptir. Farklı alanlarda kullanılması ile birlikte, entegre olarak da pek çok ürünün desteklenmesine olanak tanır. Önemli emek ve öz sermayeli ortaya çıkan buluşları korumak için ise patent almak gerekmektedir. Tabii bu sadece ülke içi değil aynı zamanda yurtdışı patent tescil işlemi üzerinden de öne çıkmalıdır.

Böylece ihracat kapsamında uluslararası düzeyde alım satım ve iletişim yasal süreç doğrultusunda gerçekleşir. Buluşları hem korumak hem de onları amaca uygun kullanabilmek için patent almak gerekmektedir. Bunu en iyi şekilde sağlayabilmek adına ise site üzerinden bağlantı kurarak yurt dışı patenti konusunda bilgi elde edebilirsiniz.

Yurtdışı Patent Tescil İşlemi Nedir?

Genelde bir buluş üzerinden patent almak istediğinde o durum ülke üzerinden sağlanır. Yani örneğin Türkiye’de bir başvuru ile birlikte buluş Türkiye kapsamında yasal sürece sahiptir. Böylece Türk patent ve marka koruma kapsamında yapılan başvuru eşliğinde yasal patent sadece Türkiye’de geçerli olur. Eğer bunu yurt dışına taşınmak isteniyor ise o vakit ekstra farklı bir işlemin yapılması gerekmektedir.

Hangi ülkede üzerinden patent alınmak isteniyorsa o ülkenin ilgili kurumuna başvuru yapılır ve işlemler gerçekleşir. Bu işlemlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağına dair bilgi alabilmek için site üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Bu açıdan yönteme bağlı olarak değişip uygulama ve patent alma süreci bu işlem içerisinde yer alır. Her türlü patent başvurusu ve tescil alma işlemini güvenle elde edebilirsiniz.

Yurtdışı Patent Tescil Üzerinden Avrupa Patent Sözleşmesi

Yurt içinin yanı sıra yurt dışında patent alabilmek için her ülke adına tek tek başvuru sürecinin ele alınması gerekmektedir. Ancak belli bir patent başvuru kapsamında Avrupa üzerinden tek bir işlem ile bu süreci sağlamak mümkün. O da Avrupa patent sözleşmesi şeklinde ifade edilir. Amacı ise Avrupa’ya üye olan ülkeler doğrultusunda yasal patent ile birlikte bunu kullanmaktır.

Özellikle bu sözleşme çok daha hızlı bir şekilde sürece tamamlanmasını ve düşük maliyetle sonuç alınmasına olanak tanır. Avrupa patent ofisi bünyesinde yürütülen bu süreç, tüm Avrupa ülkeleri kapsamında ortak şekilde 20 yıllık bir koruma olanağı vermektedir.

Yurtdışı Patent Tescil Üzerinden Ayrı Başvuru

Avrupa ülkeleri adına tek bir patent başvurusu yapılabileceği gibi, aynı zamanda ayrı ayrı başvuru süreci de gerçekleşebilir. O da klasik patent başvuru işlemi olarak ele alınır. Böylece yapılacak bu başvuru ile birlikte o ülke üzerinden buluş korumaya alınmaktadır.

Bu yöntem üzerinden tescil aynı zamanda 2 veya 3 ülke ile sınırlı şekilde gerçekleşebilir. Ancak bu süre daha zorlu, zahmetli ve aynı zamanda maliyetli olduğu için pek fazla tercih edilmez. Sadece ihtiyaç duyulduğunda ve belirli bir ülke için yapılmak istendiğinde gerçekleşebilir.

Aynı şekilde bu süreci de en iyi biçimde yöneten firma bünyesinde profesyonel hizmet elde edebilirsiniz. Uzman danışmanlardan almış olduğu destek ile hem Avrupa ülkeleri için tek seferde hem de ayrı ayrı patent başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yurtdışı Patent Tescil Konusunda Avrupa Dışı İşlemler

Avrupa’da tek seferde yapılacak toplu başvuru ile birlikte tüm üye ülkelerde patent kullanma imkanı bulunmaktadır. Ancak bunun dışında ayrıca Avrupa dışı ülkeler içinde yine konsept üzerinden işlemler ve başvurular gerçekleşir. Böylece patent konusunda o ülkede koruma imkanı sağlanır. Başvuru tarihinden itibaren ele alınan süreç ile birlikte dünyanın farklı ülkelerinde patenti koruma imkanı elde edilmektedir.

Bu konuda Avrupa ülkelerinde olduğu gibi başka ülkelerin de bir araya gelerek kurmuş olduğu patent üzerinden seçenek bulunuyor. Örneğin Avrasya patenti Rusya ve Ermenistan ile Azerbaycan ve Beyaz Rusya gibi ülkeleri kapsar. Böylece anlaşmaya taraf olan ülkeler doğrultusunda işlem yapılır. OAPI onıon ve ARIPO gibi değişik gruplar üzerinden de birden fazla ülkeye tek seferde patent başvurusu yapılabilir.

Güvenilir Yurtdışı Patent Tescil Hizmeti

Herhangi bir vuruşu güvenli şekilde ihraç etmek ya da farklı bir ülkeye sunmak amaçlı yurt dışı patent tescil işlemi gerçekleşmektedir. Tescil başvuru sürecinin gerekli evraklar ile birlikte ele alınması doğrultusunda, ilgili ülke üzerinden işlemler tamamlanır. Ülkenin kurumsal ve yasal kurumuna başvurmak suretiyle süreç gerçekleşir.

Bu süreci uluslararası düzeyde güvenli biçimde sağlayabilmek adına https://www.alkanpatent.com.tr/yurtdisi-patent-tescil üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Profesyonel hizmet çatısı altında Avrupa ile birlikte dünyanın birçok farklı ülkesi için yurt dışı patent hizmeti sunulmaktadır. Danışmanların sizin yönlendirmesi eşliğinde süreci kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Dünya Çapında Yurtdışı Patent Tescil İşlemi

Farklı buluşların ya da ürün ile birlikte birçok unsurun yasal hakkının korunması için patent tescil işlemi gerçekleşmektedir. Bu konuda ilk başvuru hangi ülkeden yapılır ise buna uygun biçimde süreç gerçekleşir. Her ülkenin patent teşhir konusunda farklı kuralları, koşulları ve istedikleri evrak ile belgeler vardır. Buna uygun şekilde detaylı ve en ufak bir hata olmadan sürecin tamamlanabilmesi için alkanpatent.com.tr güvenilir firma bünyesinde profesyonel hizmet elde edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir