Yeni Doğum Yapan Annelere Bebeklerini Rahat Uyutma Tüyoları

Uyku, huzurlu ve güvenli ortamda gerçekleşir. Bebeğinize sevginizin yanında güven verin ve yumuşak ses tonunda konuşun. Bebeğiniz sizi anlamasa dahi kısık sesle ninni şeklinde söylediğiniz zaman bebeğiniz rahatlar ve derin bir uykuya geçer. Bebeğinizin ilk aylarında sizinle aynı odada ve yatağınıza yakın bir yerde ona yatak koyun.

rahat uyku

rahat uyku

Yeni Dünyaya Gelen Bebeklerin Rahat Uyuması için Teknikler

Bebeğin rahat uyuması için tok olması da gerekir. Emzirdikten sonra sindirim sistemini rahatlatmalı ve gazını da çıkarmalısınız. Gece sık sık uyanan bir bebeğiniz varsa emzirdikten sonra mutlaka gazını tekrar çıkarın. Rahat ve terletmeyen kıyafetler giydirin. Pamuklu giysiler bebeğinizi terletmez ve daha sağlıklı uyumasını sağlar.

İlk 6 ay boyunca anne sütü alan bebeğinizle ayrıca duygusal anlamda da bir bağ geliştirişiniz. Emzirme ile birbirinize daha çok vakit ayırır ve bebeğin size olan güvenini de artırırsınız. Emzirme sırasında anne prolaktin ve oksitoksin maddesi salgılar. Bu maddeler anne ve bebek arasındaki bağlanmayı da güçlendirir.

bebek uyutmak

bebek uyutmak

Bebeğiniz her ağladığında ona emzik vermeyin. Kucağınıza alın ve onunla ilgilenin. Bebeğin odasının ışık sistemi de bebeğin uyumasında etkilidir. Gündüzleri loş ışık geceleri ise karanlık ortam sağlamalısınız. Bebeğiniz gün içinde ve gece boyunca sürekli ağlıyorsa bir şikayeti olabilir, mutlaka doktora götürmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı ve rahat uyuması için yatağını da çok iyi seçmeli ve huzur içinde uyumasına yardımcı olmalısınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir