Yemem Seni Sosis

Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü raporlarına dayanarak yayınladığı sonuçlar işlenmiş et ürünlerindeki tehlikeyi ortaya çıkardı. “Günlük 50 gram işlenmiş et tüketimi kolorektal kanser (kolon kanseri) riskini yüzde onsekiz oranında artırıyor” diye özetlenebilecek bu sonuca göre sigara kullanımı akciğer ve diğer kanserlerin gelişim riskini yüzde yirmi artırırken işlenmiş kırmızı et olarak bilinen sucuk, salam ve sosisler kolon kanserini tetikliyorlar. Artık yemem seni sosis demenin zamanı, çünkü özellikle sosis başlıca hedef olarak gösterilirken kasapların yaptığı sucuğun bile daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiliyor.

çıtır sosis

çıtır sosis

Bizdeki Durum

Türkiye’de et tüketimi belirlenen limitlerin altında. Ülkemizde kişi başı günlük kırmızı et tüketimi 35 gram. Bizim temel besinlerimiz hala ekmek ve tahıl ürünleri olarak geçiyor. Fiyatından dolayı bir ürünü alamamak böylece hiç olmazsa işe yaramış oluyor. Bununla birlikte güncel kanser istatistiklerine göre 15 yaş üzeri bireylerin ülkemizde ortalama olarak kolon kanserine yakalanma riski var.

sosis

sosis

Genelde fazla yenmiyor diye teselli bulmak bir yana önemli olan kanser yapıcı maddelere karşı maruz kalınan temas süresi ve bu kanserojen maddelerin dozu. Özellikle fast food türü yiyeceklerin sunulduğu işletmelerin menülerinde yer alan sosisli sandviçler ve pizzalar işlenmiş et ürünlerinin en çok kullanıldığı yerler. Bütün bu sonuçların ışığında özellikle çocuklar için sağlıklı beslenmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir