Yemek Tarifinde Ölçünün Önemi

Mutfaklarda yapılan yemeklere baktığımızda ya aklımızda ki tarifleri kullanır ya da göz kararınca yemeklerimize tarifler uydururuz. Oysaki kilo konusunda sıkıntı yaşamamak, günlük hayatta fazla yorulmamak ve kilolarınıza dikkat etmek amacıyla yemeklerinizde ölçü önemlidir. Bir yemek hazırlanış durumlarında tarife bakmadan yapılan göz kararınca ölçüler, sizlere fazla kilo aldıracağı gibi, sağlığınızı da tehlikeye sokabilir.

Yemek Tarifinde Ölçünün Önemi

Yemek Tarifinde Ölçünün Önemi

Evinize güzel bir akşam yemeği yaparken yemek tarifleri olarak yapabileceğiniz yemeğinizde mutfak tartınızın bulunmasını öneririz. Bu sayede katı gıda ölçü ya da sıvı gıda ölçülerinde sorun yaşamadan siz de rahatlıkla ölçümlerinizi yaparken, sağlıklı yemekler üretmiş olabilirsiniz. Bunun yanı sıra net ölçülerle yemeklerinizde harika lezzetler katmayı da başarmış olacaksınız.

Mutfakta bilinmesi gereken ölçüler

Bir su bardağı ortalama 250 gramdır. Bir çorba kaşığı 15 grama denk gelir. 1 tatlı kaşığı 10 gramdır. 1 kahve fincanı 75 gramdır. 1 çay bardağı 100 gramdır. Bu şekilde ki bilgi sayesinde siz de ortalamaya göre yemeklerinizi yapabilir, göz kararından uzak durarak mutfaklarınızda harika lezzetler ortaya çıkartabilirsiniz.

Yemek Tarifi

Yemek Tarifi

Günümüz şartları altında siz de lezzetli yemekler yapabilmek adına tariflerde bilinen gerçek ölçü birimlerini kullanmanız gerecektir. Buna göre ölçü birimlerine ne kadar çok dikkat ederseniz, o kadar çok başarılı olacağınızı da unutmamalısınız. Her halükarda siz de mutfaklarınızda lezzetli yemeklerin başına geçmek, başına geçeceğiniz bu lezzetlerin her birini kendiniz yaratabilmek adına ölçülerde de başarılı olmaya önem göstermeli, buna göre dikkatli olmalısınız.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir