Yazın Yüz Felcine Dikkat!

Yüz kaslarına bağlı olarak ortaya çıkan yüz felci özellikle yaz aylarında sıklıkla görülebiliyor. Dudak kenarında veya yüzün yarısında kayma hissiyle beraber konuşma zorluğu, göz kırpma,  yeme ve içme de zorlukla kendini belli eden yüz felci zaman zaman göz kurumasıyla ortaya çıkabilir.

yüz felci

yüz felci

Çok hızlı gelişen bu rahatsızlık sabah uyandığında yada gün içerisinde de fark edilebilir. Genellikle kişilerin inme indiğini sanarak endişelenmesi ve telaş etmeleri daha çok sıkıtı yaşamalarına sebebiyet verebilir. O nedenle serinkanlı olunarak hemen doktora başvurulması gerekir.

Daha çok yaşa ve gebelik faktörleri risk taşımakla beraber herkesin başına gelebilecek olan yüz felcine karşı yaz aylarında özellikle akşamüzeri dikkat edilmesi gerekir. Yüz felcinin tekrar etme olasılığı %5-15 civarındadır.

yüz felci nedir

yüz felci nedir

Hastanın korkması ve telaş etmesi hastalığı olumsuz etkileyeceği için bu dönemde devamlı desteklenmesi ve yanında olunması gerekir. Tedavi süresini hızlandırmak amacıyla yüz kasları egzersizleri yapılması gerekir. Aynı zamanda soğuk havalarda baş-boyun bölgesini koruma ve sıcak tutma tedavi süresine olumlu etki sağlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir