Varis Neden Oluşur?

Varis hastalığı, ülkemizde en yaygın görülen hastalıklar arasındadır. İstatistiki verilere bakıldığı zaman Türkiye’de ortalama 25 milyonluk kişi bu hastalığı yaşamaktadır. Ülkenin dörtte biri anlamına gelen bu rakamlar son derece ciddi rakamlardır. Bu kadar tehlikeli ve yaygın olan bir hastalığın ise meydana gelme sebepleri pek çok farklı konuya bağlı olabiliyor.

Varis, bacak bölgesinde meydana gelen bir hastalıktır. Varis oluştuktan sonra bacaklarda şişme, ağrı, kramp, kaşıntı ve cilt üzerinde renk değişikliği meydana gelebilir. Bazı kadınlar tarafından bu hastalık estetik açıdan da zararlı olan bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Sağlıksız bir görünüme sahip olmanıza yol açan varis hastalığı doğal görünümünüzü kaybetmenize sebep olur.

Varis Oluşmaması için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Varisin oluşma sebepleri arasında ilk sırada genetik sebepler yer alıyor. Genetik sorunlar dışında hareketsiz bir yaşam biçimini benimsemiş olmanız da varis hastalığına yol açabilir. Gün boyunca çok fazla oturuyorsanız ve hareketsiz bir yaşam yaşıyorsanız varis hastalığına davetiye çıkartmış olabilirsiniz. Masa başı işlerde çalışan kişilerde de zaman zaman varis hastalığı görülebilmektedir.

Aşırı kilolu olmak ya da obezite hastalığına yakalanmış olmak da varis olmanıza sebep olabilir. Bacak bacak üzerine atarak oturmayı alışkanlık haline getirmiş olan kişiler ve su tüketimine önem vermeyen kişiler de varis riski taşıyan kişiler arasındadır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde varis oluşumu riski azalacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir