Van Ziyaretinden Görülmesi Gereken Yerler

Doğu Anadolu Bölgesinin en beğenilen ve ziyaret edilmesi gereken şehirlerinden birisi Van olmuştur. Van gerçek anlamda modern ve kozmopolitik bir şehirdir. Doğunun bu ihtişamlı şehrine yapacağınız görmeden dönmemeniz gereken, görmeden döndüğünüzde çok şey kaybedeceğiniz tarihi ve turistik yerler vardır. Bu yerlerden birisi olan Van da muhakkak şehrin sembollerinden olan Van Gölünü görmeniz ve Tatvan bölgesine göl üzerinden gezi düzenlemelisiniz.

akdamar kilisesi

akdamar kilisesi

Van ziyaretinde görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de yapılan son düzenleme ile ibadete açılan Akdamar Kilisesi olmuştur. Van’ın en göz dolduran manzaralarından birini sunan Akdamar Adasında bulunan kilise, Ermeni cemaatinin çeşitli dönemlerde ayin yapmak için geldiği Dış cephesinde bitki ve hayvan motifleri bulunan tarihi yapıdır.  Van’ın simgelerinden olan Van Kedisinin muhafaza altına aldığını Van kedi evi de hayvan severlerin hoş vakit geçireceği alandan birisidir.

Van’da Peri Bacaları Görmeye Ne Dersiniz

Van ziyaretinde en dikkat çeken turistik mekanlardan birisi de Van peri bacalarının olduğu yerdir. Birçok insan peri bacalarının sadece Kapadokya bölgesinde olduğunu düşünür ancak sönmüş volkaniklerden kaynaklı olarak Van ilinde de Peri bacaları vardır. Mutlak olarak görülmeli anı fotoğraf çekerek ölümsüzleştirmelisiniz.

van kalesi

van kalesi

Van ziyaretinde Adır Adası ve burada bulunan Adır Kilisesi de görülmesi gereken yerlerden birisi olmuştur. Van’da bulunan Bendi Mahi çayı üzerinde bulunan ve gördüğünüz karşısında şaşıracağınız Şeytan köprüsü de görülmesi gereken turistik mekanlardan birisi olmuştur. Halime Hatun Kümbeti ve Hurkan Köprüsü de görülmesi gereken yerlerdir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir