Türkiye 2015 Yılında % 3,5 Büyüme Oranı Sağlayabilir

 Almanya eski bankalarından olan Berenberg’in Türkiye ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland Türkiye ekonomisinde %3,5 büyüme öngördü.  Ayrıca kendisi ülkemizin yabancı para birimine bağımlılığının devam ettiğini de ekledi. Yani yurt dışında gelişmeler ile Türkiye ekonomisi gelişmeleri birbirine paralel seyrediyor.

Türkiyenin büyüme oranı

Türkiyenin büyüme oranı

 Türkiye Ekonomisinde Daha Sürdürülebilir Büyüme

Ayrıca düşen petrol fiyatlarını Türkiye için büyük bir şans olarak tanımlayan Hungerland bu ucuz petrol sayesinde ülkemizin düşük enflasyon ve cari açıkta küçülme yaşayacağını söyledi. Bu sayede Türkiye cari açık sorununu aza indirgemiş olacak ve kolayca başa çıkacaktır.

ekonominin büyümesi

ekonominin büyümesi

Geçmiş yıldaki büyümenin tüketim ve ucuz para politikası sayesinde gerçekleştiğini söyleyen ekonomist bu yıl da bu büyüme eğilimlerinin süreceğini %3,5 oranında büyüme tahmini yaptı. Ona göre eğer ihracata dayalı bir büyümeye geçilirse daha kalıcı ve akıcı ekonomik büyüme gerçekleşebilir.

ekonomi

ekonomi

Türkiye’nin dış borçları konusunda ülke ekonomisindeki en hassas nokta yorumunu yaptı ve ekim sonu itibari ile dış borç tutarının TCMB verilerine göre 134 milyar dolara ulaştığını söyledi. Fakat buna rağmen yabancı sermaye girişinde ani azalmalar olmayacaktır diye konuştu. Kısacası ülkemiz ekonomik büyüme konusunda iyi bir seyir izliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir