Trafik Denetleme Sistemleri ile Kazasız Yolculuklar!

Türkiye’de özellikle de il merkezlerinde büyük bir hızla artan karayolu trafiği yüzünden şehir içi trafik kontrolü, trafik işaretleri ve trafik ışıkları trafik denetleme birimleri tarafından büyük bir incelik ile düzenlenmektedir. Elektronik denetleme sistemleri insan kaynağı en aza indirgenerek ve en fazla alanın tüm zaman dilimlerinde kontrolünün gerçekleştirmesi amacı ön görülerek geliştirilmeye çalışılmaktadır.

trafik denetleme

trafik denetleme

 

Türkiye’de her yıl trafik kazaları nedeniyle 5,000 insan hayatını kaybetmekte ve yüz binlercesi de ciddi yaralar alarak ömür boyu sakat kalmaktadır. Trafikteki en büyük risk faktörlerinden biri olan hız, insanların trafikte en çok ihlal ettikleri kuralların başında yer alır. Trafikte hız arttıkça sonuçlarındaki ölüm ve yaralanma riskleri de doğru orantıda artmaktadır. Trafikte insan hayatı için en önemli faktörlerden birisi olan hız ihlali için pek çok yararlı sistem geliştirilmiştir. Bunların başında hız ihlal tespit sistemi yer alır.

Hız İhlali Can Alır

Trafikte yapılan kazaların hemen hemen pek çoğu hız ihlali yüzünden meydana gelir. Hız ihlali konusunda yapılan uyarılar yetersiz kalınca üst düzey bir teknoloji kullanılarak hız ihlal tespit sistemleri geliştirilmiş ve cezai uygulama getirilmiştir. Bu sistem hayata geçirildikten sonra trafik kazaları yarıya düşmüştür. Ortalama hız yönetimi plaka okuma sistemi teknolojisini temek alan bu sistem de aynı yönde bulunan ve iki farklı noktadan plaka tanıma sistemi ile geçen aracın tüm bilgileri kameralar yardımı ile görüntülenirken bir diğer yandan da zaman verileri kaydedilir. Görüntülenen veriler arasında kamera nosu, plaka karakterleri, doğruluk oranı, resim, tarih ve saat yer alır.

denetleme sistemleri

denetleme sistemleri

 

 TEDES nedir?

Karayollarında can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak, düzenli ve bir o kadar da güvenli trafik akışını sağlamak amacı ile kurulan veya kurulacak olan sistemlere TEDES( Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) denir. TEDES sayesinde ihlal edilen trafik kuralları görüntülenir ve ihlal eden kişiler hakkında cezai işlem uygulanır. TEDES ile ihlal edilen hız sınırları en ince ayrıntısına kadar kaydedilir ve gerekli olduğu zamanda geçmiş hakkında bilgi sahibi olma şansına sahip olunur.

Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemlerinin Amacı

Sinyalize kavşaklarda kırmızı ışık ihlali nedeni ile meydana gelen kazaların önlenmesi amacı ile geliştirilen kırmızı ışık ihlal tespit sistemi günümüzde pek çok ilde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Kırmızı ışık kuralını ihlal eden kişilerin yakalanması ve kazaların en aza indirgenmesi amacı ile tasarlanan bu sistem günümüzde kazaların artışın en aza indirmeyi başarmıştır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir