Tırnak Batması Nasıl Çıkarılır?

Tırnak batması, tırnak kenarının içe doğru büyümesinin ayak derisine yaptığı baskıdan dolayı ortaya çıkar. Tırnağın deriye nüfuz ettiği yerde zamanla iltihaplanma oluşur. Başlangıçta küçük bir rahatsızlık olarak ortaya çıkan bu durum deride enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca tekrarlayan bir sorun haline gelebilir.

Tırnak batığı en çok ayak parmaklardan baş parmağı etkileyen bir durumdur. Tırnak yatağında hassasiyet, tırnak çevresinde kızarıklık ve şişme ve dokuda ısı artışı gibi belirtiler tırnak batmasını işaret etmektedir. Zamanla artan ağrı ve kokulu bir akıntı gibi şikayetler rahatsızlığın ciddiye alınması ve tırnak batığı tedavisi gerektiğini gösteren belirtilerdir.

Tırnak Batığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak batması sorununun başlangıcında doktora başvurmak tedavinin daha hızlı ve kolay olmasını sağlayacaktır. Tırnağın deriye olan baskısı hafifletmek için altına bir atel koyulabilir. Bu süreçte düzenli ayak bakımı yapılmalı ve sonraki doktor muayenesine kadar ateli düzenli olarak takılması önemlidir. Daha ileri safhalarda tırnağın bir kısmının kesilmesi gerekebilir.

Evde tırnak batığı tedavisi süresince yapılabilecek birkaç ayak bakım önerisi bulunmaktadır.

tırnak batma tedavisi

Sabunlu Sıcak Su Banyosu

Parmak derisinde şişliğin ve ağrının azalmasına da yardımcı olabilecek sabunlu sıcak su banyosu uygulaması için sabunlu sıcak su hazırlamalı ve ayağınızı bir süre bu suda bekletmelisiniz. Günde 2-3 defa tekrarlayabileceğiniz bu uygulama ile hem tırnağınız yumuşar hem de batığın enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz.

Batık Tırnak Koruyucuları

Tırnak batmasından rahatsızlık duyanlar için hazırlanan batık tırnak koruyucu ürünler tırnak ile deri arasında adeta bir bariyer görevi görüyor. Halka görünümlü bu ürünler tırnağın etrafını sararak baskıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Batık tırnak koruyucu ürünler bir jel ile birlikte kullanıma sunulurlar. Yanlış kullanımı tırnak batmasından etkilenen alanın daha fazla zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir müdahaleden önce doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Tırnak Batması Ameliyatına Ne Zaman Gerek Duyulur?

Batık tırnak nedeniyle ameliyat gerektiren durumların başında sorunun devamlı tekrarlaması geliyor. Böyle bir durumda doktor tırnak batması ameliyatını önerebilmektedir. Ayrıca şeker hastalığı olan hastalarda batık tırnak bölgesinde komplikasyon gelişmemesi için ameliyat zaruri olabiliyor.

Tırnak batması ameliyatı sırasında batık tırnağın bir kısmı veya tamamı çıkarılabilir. Batığa sebebiyet veren tırnağın kökü bir cihaz yardımıyla tahrip edilir. Müdahale edilen bölgede artık tırnak uzamayacaktır.

Tırnak batması tedavisi için randevu almak ve tedavi sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgilere https://tugbadindar.com/hizmetler/tirnak-batmasi-tedavisi linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir