Sürekli Sinirlilik Hali Psikolojik Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir

Sinirlilik en basit anlatımla “kan beynime sıçradı” deyiminin gerçek hayattaki yansımasıdır. Aşırı sinirlilik tek başına psikolojik bir hastalık değildir, ancak temelinde psikolojik hastalıklar olabilir. Bazı psikolojik bozukluklar sinirlilik hali ile ortaya çıkar. Sinirlilik hali vücutta çok fazla adrenalin hormonu salgılanmasına neden olur. Aşırı stres ile birlikte ortaya çıkan sinirlilik hali ile birlikte vücut mekanizması değişir. Bu durumda vücut ısısı artar, nabız ve kan dolaşımı hızlanır.

sinir

sinir

Aşırı Sinirlilik Yaratan Durumlar

Önemli bir psikolojik bozukluk olan aralıklı patlayıcı bozukluk rahatsızlığı aşırı sinir yaratan bir rahatsızlıktır. Bu hastalar aşırı öfke nöbetleri yaşarlar.

Depresyon hastaları da aşırı sinirli kişiliğe sahiptirler. Anksiyete, opsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarda da aşırı sinir durumu söz konusudur. Titiz, takıntılı ve mükemmelliyetçi kişiliğe sahip olanlarda da aşırı sinirden bahsedebiliriz.

psikolojik rahtsızlıklar

psikolojik rahtsızlıklar

Duygusal açıdan aşırı iniş çıkış yaşayan kişilerde de sinirlilik hali mevcuttur. Ani iniş ve çıkışları olan kişiler hem çok sinirli hem de dengesizdirler. Bu tür kişiler sevdiklerini bir gün yerin dibine sokarken bir gün göklere çıkarabilirler.

Antisosyol kişiliğe sahip olanlar da aşırı sinirlidirler. Antisosyal kişilik özelliğine sahip kişiler şiddetli öfke nöbetleri yaşayabilirler ve karşısındaki kişiye zarar verebilirler.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir