Sony Motion Sonic Bilek Bandı ile Hareketleriniz Müzik Oluyor

Sony, her yıl Teksas Austin’de SXSW (South By South West) festivaline giderek, başta Ar-Ge odaklı Future Lab programının bir parçası olan prototip ve konsept projelerini sergilemek için çıkıyor. Bu festivalde ortam gürültüsü, birkaç ilginç dokunmatik ekranlı projektör ve kulaklıklar gördük, fakat Sony bu yıl sese uymak için değil, sesi yönetmek için hareketi kullanan yeni bir cihazla tarihe geçti.

sony motion projesi

sony motion projesi

Sony’nin Motion Sonic Bileklik Nasıl Çalışıyor?

Sony’nin ‘Motion Sonic projesi’ olarak adlandırdığı bilek bandı, el, kol, bacak hareketlerinin dönüşü, titreşimi ve açısı ile ilgili değişimleri yakalamak için sensörler ve mikrofonlara sahip. Cihaz bu hareketleri, müzik aletlerine çeviren, kayıtlı bir melodiye filtre ekleyip kontrol etmenizi sağlayan 5 ön ayar işlevinden birine dönüştürüyor ve bir seri özel ses yaratma işlevini gerçekleştiriyor.

Ellerinizi çırpmak, dizinize vurmak veya havada gitar çalıyormuş gibi yapmak, Sony Motion Sonic bilek bandı ile birer melodiye dönüşebiliyor. Bir başka güzelliği de cihazın kendisinin hiç ses çıkarmıyor oluşu, çünkü sadece mikrofon var. Bu, büyük bir fark gibi görünüyor, zira cihaz bir tablet veya telefondaki uygulama ile eşleştirildiğinde yaratılan sesi kendi hoparlörlerinden veya bağlı hoparlörden dinleyebileceksiniz demektir.

Sony’nin lansman videolarında olduğu gibi dans gruplarının tüm vücutları ile aynı anda iki, üç enstrümanı kontrol ettiği, multi sesler yarattığı gibi çığır açıcı değil. Ayrıca, giyilebilir olması harika, ancak kimileri için oldukça kalın ve rahatsız edici olabilir. Sonic Motion projesinin, kesinlikle fitness programları ve iletişimin ötesine geçen ve yaratıcı alanlara doğru giden, muhtemelen daha küçük ve daha cazip giyilebilir ürünler için yol aldığını düşünebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir