Şaşırtıcı Derecede Sağlıklı Olan 5 Gıda

Hepimiz yeşil yaprakların ve proteinlerin metabolizmamız için iyi olduğunu biliyoruz, ancak bazı yiyecekler hakkında yakıştırılan kötü imaj tercihlerimizi kısıtlıyor. Popüler inanışlara rağmen, aslında şaşırtıcı derecede sağlıklı olan bu beş gıda eminiz ki yeme içme keyfinizi yerine getirecek.

Kuruyemiş

Kuruyemişler yoğun kalorili olabilir, ancak vitaminler ve minerallerle doludur. Fındık, fıstık, kaju fıstığı, Antep fıstığı, leblebi ve badem gibi sağlıklı kuruyemişler dengeli bir diyet için de idealdir. Artı, kuruyemişlerin kardiyovasküler hastalığın önlenmesine yardımcı olduğu bildiriliyor.

Patlamış Mısır

Patlamış mısır, aksi yönde bir üne sahip olsa da şaşırtıcı bir şekilde sizin için asla kötü değildir. Profesör Mehmet Öz, ısrarla akıllı bir sağlıklı atıştırmalık olduğunun altını çizerek her gün tüketebileceğinizi öneriyor.  Çünkü bu bir lif kaynağıdır ve aslında kalorisi de azdır, tuz ve tereyağı olmadan elbette!

Çikolata

Çoğumuzun çikolata olduğunu düşündüğümüzde, bunun yalnızca nadir bulunan bir durum için yenilebileceğini düşünüyoruz, ancak bu bitter çikolata için geçerli değildir. Aslında, küçük miktarlarda yenilmişse, bitter çikolata, yüksek tansiyonu düşürmek, insülin direncini artırmak ve diyabet riskini azaltmak da dâhil olmak üzere sağlık yararlarıyla doludur.

Yağlı balık

Sağlıklı yağlarla dolu somon, orkinos ve sardalya gibi yağlı balıklar, kolesterol risklerini düşürmek ve kalp rahatsızlığını önlemek dâhil olmak üzere vücudun çeşitli şekillerinde faydalı olabilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Kahve

Çok fazla kafein asla iyi değildir, ancak ılımlı olarak içilen günde 2-3 fincan kahve, aslında sağlığınıza fayda sağlayabilir. Sadece sizi daha uyanık hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda Parkinson hastalığı, kolon kanseri ve diyabet risklerini de azaltabilir

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir