Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılabilir?

Saç dökülmesi günümüzün en sık rastlanan saç sorunlarından birisidir. Saçlar pek çok sebebe bağlı olarak dökülebilir. Çevresel ve genetik faktörler, stres, özensiz saç bakımı gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi ile karşılaşılabilir. Buna karşı ise bazı pratik önlemler almak mümkündür. Bunları kısaca sıralayacak olursak, örneğin erkeklerde hormonal saç dökülmesine karşı doktor tavsiyesi ile DHT baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Saçların dökülmesindeki bir diğer etken de kansızlıktır. Saçların beslenmesi kan aracılığı ile olduğundan kansızlık gibi bir durumda saçlar çok daha hızlı dökülecektir. Bu süreçte kansızlığın önüne geçecek tedaviler uygulanmalı, kan dolaşımı artırılmalıdır.

saç dökülmesine çözüm

saç dökülmesine çözüm

Kadınlarda hormon değişikliklerine bağlı olarak saç kayıpları meydana gelebilir. Bu dönemlerde saçların dökülmesini engellemek amacıyla besin takviyesi yapılmalı ve stresten uzak durulmalıdır. Besinlerde yapılacak hatalı tercihler ise saç dökülmesini artırabilir. Özellikle vitamin, mineral ve protein alımı bu bağlamda önemlidir.

Hormon Değişiklikleri Saçları Döküyor

Yine kadınların menopoz dönemlerinde östrojen hormonunun azalması neticesinde saç dökülmeleri görülebilir. Bu dönemde östrojen takviyesi alınmalıdır. Guatr hastalığı da hormonal bozukluklar gibi saç dökülmesine neden olan unsurlardandır. Bir endokrinoloji uzmanı ile görüşülüp uygulanacak tedavi ile hormonal seviye dengelenmelidir. Tüm bu saydıklarımızın dışında yanıklar, ağır rahatsızlıklar, saçta görülen farklı enfeksiyon durumları da saç dökülmesini tetikler. Bu gibi durumlarda rahatsızlıkların tedavisi ile saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir