Rujun Kimyasal Bileşenleri

Ruj,  her şeyden önce kimyasal bir maddedir. Bütün kimyasallarda olduğu gibi aşırı kullanılması vücuda zarar verebilir. Yapılan araştırmalar bazı rujlarda ve dudak parlatıcılarında alimünyum ve manganaze rastladılar.

ruj

ruj

 

Bilindiği gibi alimunyum alzheimere davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Manganezin fazla olması  ise ruh halinde değişimlere ve hafızaya etki ediyor.

Günde Kaç Kere Ruj Tazelemeli?

Günde  ortalama 8 kezden fazla ruj sürülmesi kadın sağlığına zarar veriyor. Bu durumda kadınlar yüksek miktarda alimunyum ve manganaze maruz kalıyorlar.

ruj

ruj

 

Rujun uzun süre kullanılması ise vücutta kurşun birikmesine yol açıyor. Eğer ruj içindeki krom oranı yüksekse akciğer ve mide kanserine de neden olabiliyor.Bu bakımdan ruj seçiminde dikkatli olmalı, bilinen markalar tercih edilmeli.

Rujun İçinde Hangi Maddeler Var?

Ruj bilindiği gibi mumsu bir malzemeden yapılır. Bunun için de balmumu ve hint yağı tercih edilir. Polietilen de rujun kimyasal bileşenlerinden biridir. Renk vermesi için çeşitli kimyasal boyalar kullanılır.

ruj

ruj

 

Bu boyalar dudakta kalıcı olması için genellikle suda çözülmeyen boyalardır.Kozin, ruj yapımında kullanılan bir boya maddesidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir