Reklamcılık Sektöründe Duvar Reklamın Yeri

İnsanlara ulaşma noktasında en etkili yöntemler arasında duvar reklamcılığı da bulunuyor. Cephe giydirme olarak da adlandırılan bu yöntem çok geniş kitlelere ulaşma konusunda etkili bir yöntem. Bu nedenle başta sektöründe lider firmalar olmak üzere pek çok markanın duvar reklamcılığına sıcak baktığı ve her yeni ürününün tanıtımı için bu reklam yöntemini de kullandığı bilinir.

Özellikle metropol kentlerde duvar reklamcılığı çok daha büyük etkiler yaratabiliyor. Çünkü geniş alanları gören bir binaya yerleştirilen reklam aynı anda onlarca kişiye ulaşabiliyor.

Duvar Reklamcılığı Nerelere Uygulanabilir?

Bu alanda mutlaka kentlerin en merkezi yerlerinde bulunan bina duvarlarının kullanılması gerekmiyor. Bununla beraber mutlaka bir binanın duvarının kullanılması da gerekmiyor. Bağımsız duvarlar da reklam amacına hizmet edebilir. Hatta ülkemizde çok sayıda örnek göremiyor olsak da pek çok ülkede yalnızca reklam amacıyla kullanılması için kentlerin çeşitli noktalarına duvarlar yerleştirilebiliyor. İki bina arasında örülen duvarlar üzerine reklamlar yerleştirilerek yepyeni bir tanıtım alanları oluşturulabiliyor.

Açık hava reklamcılığının farklı bir medya mecrası olduğu kabul edilmelidir. Elbette reklam veya tanıtım dendiğinde ilk akla gelen yazılı basın ve televizyon kanalları oluyor. Ancak duvarlar, panolar ve billboardların da “insanları etkileme” noktasında en az yazılı basın ve televizyon kadar başarılı olduğu bilinir. Zira bunun farkında olan firmalar tüm kampanyalarını bu mecrayı da kullanarak tanıtıyor.

Duvar Reklamcılığının Farkı Nedir?

Özellikle dev kampanyalarda açık hava reklamcılığının mutlaka markalar tarafından kullanıldığı göze çarpıyor. Özellikle binaların pencere olmayan duvarlarının tümünün kullanılabiliyor olması, diğer açık hava reklamcılığı yöntemlerinde elde edilemeyecek kadar geniş bir alanın kullanılabilmesini sağlıyor. Dolayısıyla daha büyük ebatlarda reklamlar hazırlanabiliyor. Büyük ebatlar etki bakımından reklamcılıkta çok daha makbul olunca, pek çok reklam aracının duvar reklamcılığı ile rekabet edemediği sonucuna varmak mümkün.

Bir reklamın etkili olabilmesi için öncelikle dikkat çekmesi gerekir. Dikkat çekmek de sadece çarpıcı kelimeler, farklı ifadeler ve canlı renkler ile mümkün olmuyor. Aynı zamanda reklamın istisnasız herkesin dikkatini çekecek kadar büyük olması da gerekiyor. Bu noktada duvar reklamcılığının son derece ideal bir reklam platformu olduğu sonucuna varılabilir.

Kalıcı Duvar Reklamı Olur mu?

Günümüzde bu sektörde hizmet veren pek çok firma, markalara ya da ürünlere özel reklamları hazırlayarak en uygun duvarları da bulabiliyor ve reklamı uygulayabiliyor. Duvar reklamcılığının kalıcı olması da talep edilebilir. Bu durumda dijital baskı cihazları kullanılarak hazırlanan ürünler duvarlara monte ediliyor. Böylece haftalarca hatta aylarca reklamın duvarda kalması sağlanabiliyor.

Gerektiğinde duvarlara aydınlatma da uygulanabildiğinden duvar reklamlarının sadece gündüz saatlerinde değil günün 24 saati dikkat çekmesi sağlanabiliyor. Önemli olan bu alanda profesyonel olan firmalarla çalışmak!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir