Pop Art Stilinde Odalarınız Yer Rengarenk Olsun

Pop art stili, ilk önce İngiltere ve Amerika’da 1960lı yıllarda ortaya çıkan bir sanattır. Pop art stili iç mekanlarda kişilere mizah duygusunu işlemeyi hedef almaktadır. Ev içerisinde canlı renkler ile doğru renklerin kombinlemesi doğru bir şekilde yapılırsa ortamda çok iyi bir pop art stili de oluşturulmuş olur. Bu renkler mobilyada kullanılabilir, halılarda kullanılabilir ya da herhangi bir dekorasyon ürünlerinde de kullanılabilir. Burada seçim mekan sahibine kalmıştır. Pop art stilinde kullanılan kumaşlarda pek çok starın yüzleri kumaşlarda kullanılabilmektedir. Örneğin Marilyn Monroe, Charlie Chaplin gibi pek çok bilindik starlar pop art stilinin vazgeçilmez yüzlerindendir. Bu starların dışında Superman gibi pek çok kahraman da kullanılmaktadır.

Pop Art İç Tasarım Stilinin Özellikleri

Pop art stilinde en belirgin özellikler parlak renklerdeki aksesuarlar, çekici yapıda olan nesneler, sentetik elyaflar, çeşitli posterler ve pelüş oyuncaklar öne çıkar. Pop art stilinde farklı boyutlara sahip olan aynı eşyalar farklı yerlere yerleştirilmektedir. Herhangi bir cam üzerine tanınan bir kişinin büyükçe bir baskısı ya da fotoğrafı alanın ortalarına yerleştirilebilir. Çok bilindik firmaların logolarının yer aldığı halılar kullanılabilir. Son olarak da mobilya seçimlerinde parlak renkli mobilyalar tercih edilmesi de pop art stilini en çok bilinen ve en çok kullanılan özelliklerinden bir tanesidir.

Pop Art Stilinde Vurgulanan Yapaylık

İç mekanlarda kullanılan pop art stilinde aynı anda birbirine zıt olan renkler kullanılır. Örneğin pop art stilinde kullanılan dekorasyon ürünleri plastik ya da krom olmasına rağmen her zaman eğlenceli modellerden oluşmaktadır. Mesela bu ürünler herhangi bir çizgi roman kahramanı ya da kadın silueti olabilmektedir. Pop art stilinde mobilyaların sayısı oldukça azdır ve sıra dışı bir şekildedir. Pop artta zeminler her zaman en sade ve en nötr olan yerdir ancak zemini hareketlendirmek için parlak ya da farklı desenli bir halı kullanılır. Tavanlarda renkli aydınlatmalar kullanılır ve bu aydınlatmalar çok renkli olabilir. Son olarak Pop art stilinde duvarlar mekana uygun olarak bölünür ve şekillendirilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir