Plaka Okuma Sistemleriyle Her Şey Kontrol Altında!

İçerisinde yaşadığımız şu dönemde teknoloji alanında oluşan ilerleyiş birçok konuda olumlu gelişmeler yaşamamıza neden oldu. Bunlardan biri de güvenlik diyebiliriz. Artık güvenlik konusunda daha farklı seçeneklere ve daha gelişmiş unsurlara sahibiz. Güvenliği sağlama açısından geliştirilen sistemlerden biri de plaka okuma sistemi oldu. Herkesin giriş-çıkış yapmasına izin verilemeyen bölgelerde ve alanlarda plaka okumaları gerçekleştiren sistemler sayesinde kontrol sağlayabilir, sadece giriş izni olan araçların içeri girmesine izin verebilir ya da bulunan alanda hangi araçların yer aldığını plaka okuma sisteminin kayıtları sayesinde öğrenebilirsiniz.

plaka tanıma sistemleri

plaka tanıma sistemleri

Plaka Tanıma Sistemi Niçin Önemlidir?

Plaka tanıma sistemi bizler için ilk etapta kontrol sağlama konusunda önem taşır. Bulunulan alanda hangi araçların yer aldığı bu sistem sayesinde öğrenilebilir ve giriş çıkışlar daha kolay hale gelir. Güvenliği tehdit eden bir durumun oluşması, bir suçun yaşanması halinde söz konusu ortamda bulunan araçlar plakaları analiz edildiği için suçluyu tespit etmek çok daha kolay hale gelecektir. Gerçekleşmesi istenmeyen durumların oluşmasıyla birlikte güvenlik güçlerinin işlerini kolaylaştıracak olan plaka okuma kamerası direk olarak yüksek hıza sahip olsa bile aracın plakasını okur ve kayıt altına alır. Bütün plakaları veritabanına kaydeden, gerek duyulması halinde bilgilerin güvenlik güçleri ile paylaşılmasına olanak sağlayan plaka okuma sistemleri güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır.

plaka sistemi

plaka sistemi

Trafikte Plaka Okumanın Önemi

Ekin Technology ekibince geliştirilen plaka tanıma sistemi sayesinde araçların plakaları trafikte de doğru olarak tanımlanır. Seyir halinde, üstelik oldukça yüksek bir hızda ilerliyor olsa bile aracın plakasını okuyarak kayıt altına alabilme özelliğine sahip olan bu sistemler plaka analizinde yerli ya da yabancı plaka ayrımı yapmıyor. Tüm plakaları kayıt altına alarak merkeze gönderen bu sistem sayesinde aranan, çalıntı durumda gözüken ya da haczedilen araçları bulmak kolaylaşırken, hiçbir suç da gözden kaçmıyor. Yüksek hızda bile kesin okuma gerçekleştiriyor olması ile aynı amaca hitap eden benzer yazılımlara karşı farkını ortaya koyan plaka Ekin plaka okuma sistemleri sürekli olarak kendisini yenilediği için kendi alanında uzman olarak kabul edilmeye devam ediyor.

Plaka tanıma sistemleri en çok emniyet güçlerinin işini kolaylaştırıyor diyebiliriz. Herhangi bir çalıntı araç sokak sokak gezerek elbette bulunamaz. Araç sahibinin mağdur olamaması için çalışmalar yapılıyor olsa da, onu en iyi yakalamanın yolu seyir halinde görmektir. Çalıntı olduğu bildirilen bir aracın plakası sisteme yazdırıldığında görüntüler analiz edilir ve kayıt altına alınan plakalar içerisinde söz konusu plaka bulunduğu takdirde uyarı verir. Akıllı teknoloji ürünü olan bu sistemlere aracın son olarak görüldüğü noktaya dair konum bilgisi gibi detayları da sunarak emniyet güçlerinin yükünü hafifletir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir