Pilates Setleri Nelerden Oluşmaktadır?

Pilates, ülkemize son yıllarda giriş yapan ve bir spor tarzı olan kavramdır. Bu kavramın ilgi görmesi ve revaçta olması, ona olan yaklaşımlarla alakalıdır. Sağlıklı yaşama duyulan özlem bu yaklaşımların oluşmasını sağlamıştır. Pilates sayesinde bütün vücudun çalışmaya başlaması, sağlıklı bir yaşama doğru giden yolun ilk metreleridir. Yalnız burada önemli bir husus dikkatlerden kaçmamalıdır. Pilates, bir bütün olarak ele alınmalı ve ona göre eksiksiz bir konumda icra edilmesi gereken bir spor dalıdır. Pilates topu, pilates minderi, bel inceltme diski, sayaçlı atlama ipi ve el yayı, pilatesin bir bütün olarak yapılmasını sağlayacaktır. Burada sizlere önemli bir görev düşüyor, eksiksiz Pilates seti oluşturmalı ve spora bu şekilde başlamalısınız.

Bir bütün

Set olarak değerlendirirsek, Pilates minderinden başlayalım, bu minder üzerinden yapacağınız egzersizlerle pilatese başlangıç yapabilirsiniz. Yapılacak olan açma ve germe çalışmaları sayesinde, vücut içi sağlık dengeleriniz de değişime uğramış olacaktır. Daha bilinen bir materyal olan Pilates topu ise, ısınma hareketleriyle size spora başlamayı tavsiye eder. Ardından, ısınma, kol egzersizi, gövdeyi bükme hareketleri, kalça açma ve germe hareketleri, pilates topu ile yapılan çalışmalardır. Bu yukarıda sayılan yöntemler, pilatese olan ilginin başlamasına neden olan yöntemlerdir. Setin bir başka mensubu ise, bel inceltme diskidir. Bel inceltme diski, bel ve karın bölgelerinde oluşacak olan yağlanmaların önüne geçen bir aktivitedir.

Bu ekipmanların hepsi pilates seti adı altında, satışa sunulmuştur. Bu ürünlere set olarak sahip olmak, sizin açınızdan daha faydalı sonuçları doğuracaktır. Kendinize bir program yapın ve çalışmalara o şekilde başlayın. Önce minder üzerinde kendinizi hazırlayın, ardında topla birlikte bütün çakraları harekete geçirin, son olarak da disk ile bel bölgelerinize baskı uygulayın. Bunların sonucunda, sağlıklı bir yaşama doğru olan koşunuz son sürat devam etmiş olacaktır. Bu koşuyu istikrarlı bir şekilde uygulamak sizlerin elinde olan bir durumdur. Bu durumu elinizde tutmalı ve bu aktiviteden asla vazgeçmemelisiniz. Ortaya çıkacak olan yeni durumlar, dış görünümünüzde ki değişimler, hepsi sizlere hayatınızda artı değer olarak geri dönecektir.

Kendinize iyi bakın

Pilates, kasların dayanıklılığını artıran, vücut duruşunu düzelten, aynı zamanda da vücuda gerginlik katan bir spor tarzıdır. Bu sporu yaparak, kendinize de iyi bakmış olacaksınız. Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde görüyorsunuz, hamile bayanlar pilates yaparken poz veriyorlar. Pilates, anne karnında ki çocuğa da çok faydalı olacaktır. Annenin sağlıklı bir şekilde yaşaması, spor yapması ve ideal bir hayat normuna kavuşması, ister istemez anne karnında ki bebeği de etkileyecektir. Sadece kendi sağlığınız için değil, bebeğinizin sağlığı için de spor yapmalısınız. Sporu hayatınızın demir başları içerisine sokmalısınız. O zaman gerçek mutluluk tablosuna erişecek, o zaman hayattan zevk almaya başlamış olacaksınız. Bunu sakın unutmayın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir