Pilates Malzemeleri Nelerdir?

Pilates, esnek hareketler ile yapılan ve vücudun dayanıklılığını hem bedenen hem de zihnen sağlayan egzersizlerin tamamına verilen isimdir. Her yaştan ve kesimden insanın esnek hareketleri sayesinde uygulayabileceği pilates egzersizleri, çeşitli pilates malzemeleri kullanılarak yapılır.

Pilatesten en etkili faydayı sağlayabilmek için pilates egzersizlerini doğru ve etkili şekilde uygulamalısınız. Bunun için siz pilates egzersizi yaparken sizi yönlendirecek profesyonel kişilere ihtiyaç duyarsınız. Eğer pilates salonlarında bu sporu yapmıyorsanız pilatesin nasıl yapıldığını internet üzerinden ya da kitaplardan araştırarak öğrenebilirsiniz. Gerekli bilgileri aldıktan sonra başlangıç seviyesinde olduğunuzu hissettiğiniz an pilates malzemelerinden satın alarak kendi evinizde de pilates egzersizlerini yapabilirsiniz.

pilates seti

pilates seti

 

Pilates Topu Nedir?

Pilates topları, en fazla kullanılan pilates malzemesidir. Dengeyi, duruşu ve tüm egzersizleri yapmanız için gerekli olan hareketler için ihtiyaç duyulur. Pilates topu, pilates egzersizleri dışında farklı amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin yoga, aerobik, jimnastik ve fitness egzersizleri için bu toptan faydalanabilirsiniz. Pilates topu ayrıca karın kaslarının geliştirilmesi konusunda oldukça etkilidir.

Pilates Bandı Nedir?

Pilates bandı lateksten üretilir ve farklı sertliklerde çeşitleri bulunmaktadır. Bu bantlar sertlik dereceleri ile direnç seviyelerini belli ederler. Pilates bantlarının kullanımı güç arttırıcı antrenmanlar içindeki ağırlıklar ile yapılan egzersizler ile aynı mantıktadır. Vücudun bütün kas gruplarının eşit şekilde çalışması ve esnekliğin sağlanmasında etkili pilates malzemeleri arasındadır.

pilates topu

pilates topu

 

Pilates Matı Nedir?

Pilates hareketleri genelde bir zemin üzerinde yatarak da yapıldığı için, zemin üzerine serilen pilates matı vücudun daha sağlıklı şekilde korunmasını sağlar. Matlar ayrıca kaymayan şekilde üretildikleri için sakatlanmaların da önüne geçilir. Pilates egzersizlerini doğru şekilde yapabilmek ve en üst düzey etkiyi yakalayabilmek için pilates matlarından faydalanmalısınız.

Pilates Çemberi Nedir?

Pilates malzemeleri arasında yer alan pilates çemberi ile yapılan tüm egzersizler kas gruplarını harekete geçiren egzersizlerdir. Pilates çemberi ile tüm kaslar çalışırken amaç kol, göğüs, karın, kalça ve bacak bölgesindeki kasların işlevselliğini kuvvetlendirmek ve kasları sıkılaştırmaktır.

Pilates egzersizleri ile daha sıkı ve zarif gözükmek istiyorsanız kendi evinizde bu malzemeler ile pilates yapabilirsiniz. Metabolizma hızınızın da artması ile birlikte pilates ile kilo da verebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir