Özgürlükler Şehri Amsterdam’da Gezilecek Yerler 

Amsterdam; birbirinden farklı doğal harikalara ve gezi fırsatlarına sahip bir şehirdir. Amsterdam’da gezilecek yerlerle alakalı fikir almak gezi planınız için avantajlı bir durum olacaktır.

Amsterdam’da gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yer, elbette ki feribot gezileridir. Amsterdam, mstel ve İj nehirlerinin kavşağında kurulu bir liman şehridir. Böyle bir şehirde gezi planınıza feribot turlarını listenin en başına eklemek en mantıklısıdır.

Amsterdam’da gezilmesi gereken müzeler

Amsterdam; ünlü sanat müzeleri bakımından zengin bir şehirdir. Özellikle bu müzeleri gezmeden Amsterdam’dan ayrılmamak gerekmektedir. Özellikle en bilinen müzelerinden birkaçı şöyledir;

Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın ünlü müzelerinden biri Van Gogh müzesidir. Hemen herkesin en az bir eserini bildiği Van Gogh’un kendisi de Amsterdamlı bir sanatçıydı. Sanatçının eşsiz eserlerinin bulunduğu bu müzeyi mutlaka gezmeli ve ünlü tablolarından olan Yıldızlı Gece tablosunu muhakkak görmelisiniz.

Rijks Müzesi

Avrupa’nın en büyük müzelerinden biri olan Rijks Müzesi aynı zamanda bünyesinde ünlü eserleri barındırmaktadır. Turistik açıdan büyük bir çekime sahip bu müzeye hem eserleri hem bünyesinde barındırdığı kütüphanesi ve yemyeşil bahçesiyle ayırdığınız vakit için pişman olmayacaksınız.

Moco Müzesi

Gezi sürecinizde en yaratıcı ve renkli fotoğrafları çekebileceğiniz özellikle modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bu müze sizi oldukça memnun edeceğinden emin olabilirsiniz.

Amsterdam’da gezilmesi gereken parklar

Amsterdam’da görülecek yerler arasında muhakkak listenize eklemeniz gereken bir diğer yerlerde parklarıdır. Amsterdam’ın doğal güzelliklerine şahit olacağınız en ünlü parklardan birkaçına sizin için yer verdik.

Vondelpark

Adını 17. Yy. Şairlerinden olan Joost Van Den Vondel’den alan bu park yeşilin yüz tonuyla size gezinizde en huzur veren yerlerden biri olmaya aday durumdadır. İçinde çeşitli kuşlara ev sahipliği yapan gölü, enfes müzikler duyacağınız orkestra sahnesi ve kokusuyla resmen sizi sarhoş edecek gül bahçesiyle görmeniz gerekenler listenizde yer alması gereken bir yerdir.

Amsterdamse Bos

Doğru zamanda özellikle yazın ortalarında giderseniz festivallere denk gelebileceğiniz harika bir peyzaj parkıdır. İsterseniz yemyeşil ağaçların arasında atla tur atabilir, isterseniz mavinin yeşile karıştığı gölünde kanonuzla gezinti yapabileceğiniz bu parkı Amsterdam’dan dönünce çok anacaksınız.

Beatrixpark

Kuruluşu 1930’lara dayanan park; harika patika, gölet, seyyar havuz ve oyun alanlarıyla bezenmiş, Amsterdam’ın doğal güzellikleri arasındadır. Gezinizin sonlarına doğru bu parka uğrayabilir ve gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Amsterdam’da gezilmesi gereken mimari yapılar

Bir şehrin gelişmişlik seviyesini gösteren en büyük kanıtlardan biri de mimari yapılarıdır. Amsterdam özellikle tarihi dokusunu kaybetmemiş ve modern olmak üzere birbirinden güzel mimari yapılara sahip bir şehirdir.

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Royal Palace Amsterdam)

Etrafından geçmek bile büyük bir görsel şölen yaratabilecek olan bu saray; Amsterdam Tarihi’nin canlı örneğidir. Kral ve kraliçelere ev sahipliği yapmış, birbirinden ihtişamlı oda ve detayları görmeden gitmek gerçekten yazık olur dedirtecek cinstedir.

Amsterdam Merkez İstasyonu (Amsterdam Centraal)

Ülkenin en büyük istasyonu olan yapı; 1889 yılında kurulmuş tarihi bir yapıdır. Hollanda’nın en çok ziyaret edilen Amsterdam Merkez İstasyonu; ulusal bir mirastır.

H.H Petrus en pauluskerk Kilisesi

Amsterdam’da bulunan sayılı katolik kiliselerinden biridir. Kilisenin mimari yapısı görmeye değer güzellikler arasındadır. Katolikliğin açıkça yaşanamadığı günlerde bir kuş tüccarının evinin arka bahçesinde gizlice ibadet edilen kilise sonralarda meydana çıkmış ve günümüze kadar kendisini korumayı başarmıştır. Hikayesiyle insana merak hissi uyandıran bu kiliseyi muhakkak görmelisiniz.

Özgürlükler şehri Amsterdam; sıcak ve samimi insanları, eşsiz güzellikleriyle bilinmektedir. Sizde Amsterdam’a gitmeden önce burada verilen harika yerleri muhakkak Amsterdam’da görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir