Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Bir şeyin en sonuncusuna bakmak nasıl bir duygu? Yakında yeryüzünden silinecek olan eşsiz bir güzelliğin yok olmasını izlemek? Sudan ismindeki hayvan gezegenimizdeki son kuzeyli beyaz erkek gergedan. Kuzeyli beyaz gergedanların soyunun tükenmemesi için son umut Sudan’ın çocuklarının olması. Bu yüzden hayvancağız yedi gün yirmi dört saat yaşadığı Kenya’da askerler tarafından korunuyor.

beyaz gergedan

beyaz gergedan

40 yaşındaki Sudan ve iki kuzeyli dişi beyaz gergedan çoluk çocuğa karışırlarsa hatta torun torba sahibi olurlarsa soylarını devam ettirecekler. Yoksa mamutlar gibi bu dünyadan çekip gidecekler. Dünyada bilinen sadece 5 kuzeyli beyaz gergedan var. Bu yüzden Sudan ve arkadaşları kaçak avcılardan özellikle korunuyor. Yetkililer koruma amaçlı onun boynuzlarını kesmişler, çünkü boynuzu olmayan bir gergedan avcılar için pek bir şey ifade etmiyor. 1960 yıllarında iki binden fazla gergedan sayılmış ama yoğun avlama türün sonunu getirmiş.

caretta caretta

caretta caretta

Bu konuda Anadolu’da da korunması gereken hayvan cinsleri var. Alageyikler, kelaynaklar, Akdeniz Fokları, Caretta Caretta olarak bilinen deniz kaplumbağaları, yaban kedileri, vaşaklar ve toy kuşları listeye dahil. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin raporlarına göre insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 tür yok olmuş ve 16.119 tür hayvan da tükenme tehlikesi altında. Hayvanları seviyoruz mu dediniz?

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir