Mutluluk için Günde 5 Dakika

Mutlu olmak için pek çok şey varken çoğu kişinin cevabı “yeterli zaman yok” şeklindedir.  Zaman, değiştiremediğimiz bir faktördür, elimizde olanlarla yetinmek zorundayız, mesele şu ki 24 saat içine bazı mutlulukları nasıl sığdırabiliriz? Sevdiğiniz bir etkinlik için 5 dakikanızı ayırabilir misiniz? Bu 5 dakika gerçekten hayatınızı değiştirebilir.

kısa duş

kısa duş

Günde 5 Dakikada Yaşamınızı Değiştirin

Bu kısa sürede bir kitap okuyamaz, film seyredemez veya spor yapamazsınız elbette ama 5 dakikada yaşam boyunca sizi ileriye götürecek günlük bir meditasyon, günlük bir alışkanlık geliştirme gibi gerçekten önemli bir şey yapabilirsiniz. Bu alışkanlık, zamanı takdir etmenizi ve daha akıllı kararlar vermenizi öğretecektir. Nasıl yapıldığını görelim. Bunların hepsi 5 dakika içinde yapabileceğiniz şeyler:

Şükretmek: Sabah 5 dakika erken kalkıp gözlerinizi kapatın ve minnettar olduğunuz şeyleri düşünün. Arkadaşlarınız, aileniz, işiniz ya da sağlığınız… Beyninizin olumsuzluğa doğru çekilmesine izin vermeyin. Güne olumlu düşüncelerle başlattığınızda, yolunuza çıkan herhangi bir zorlukla yüzleşmek için daha fazla güce sahipsiniz.

Kısa bir duş: Kendinize ait 5 dakikalık duştan sonra suyun sihirli etkisi ile kendinizi daha iyi ve önemli hissedeceksiniz.

sabah sporu

sabah sporu

Hedef belirleme: Şu anda daha mutlu olmanızı sağlayacak uzun vadeli hedefler belirleyin. Anımsatıcı bir yazı ya da resme bakmak için her gün 5 dakika ayırın. Bu uygulama, tüm günlük işler arasında bulanıklaşabilecek hedefinize odaklanmanızı sağlayacaktır.

Bir dostu aramak: Rutin olarak her gün 5 dakika sürecek telefon görüşmesi yapın. Aslında birbirinizle konuştuğunuzda, gerçek duygular ve özel anları paylaşıyorsunuz.

Sevdiğiniz bir faaliyet: 5 dakikanız var ve ne yapacağınızı merak ediyor musunuz? Örneğin bir kitaba başlayın; yalnızca 5 dakikanız olsa bile bir kaç sayfa okuyabilirsiniz.

Sevdiğiniz bir şeyi yaptığınızda, birden günün her anının değerli olduğunu fark ettiniz demektir. Yarının işlerine hayıflanan 5 dakika harcamak yerine, rahatlamak için bu saati kullanabilirsiniz. Yukarıdaki uygulamalardan her birini yapmaya karar verseniz bile, günün 25 dakikasını alır. Yeterli zamanınız var, her gün en sevdiğiniz şeyleri tekrar edin!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir