Mutfak Nasıl Temizlenir?

Evlerin en sık kullanılan alanlarından olan mutfak, her daim temiz olmalıdır. Mutfak temizliğinde etkili olan ise bir çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en bilineni ise tertipli bir şekilde temizlik yapmaktır. Mutfak temizliği için önemli olan bu düzen kapsamında her alan uygun temizlik malzemesi ile yıkanmalıdır. Bu aşamada ilk olarak temizlenmesi gereken yer ise ocaktır. Yemekleri pişirdiğiniz bu ocağın temizliği için ilk olarak bulaşık süngerine deterjan dökün. Daha sonra ovalayın ve 5 dakika bekleyin. Bu işlemin ardından ocağın üzerine biraz çamaşır suyu dökün ve kirlerin yumuşamasını bekleyin. Ardından nemli bir bezle kurulayın.

Mutfak Nasıl Temizlenir

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak temizliği, çok önemlidir ve bunun için doğru yöntemler uygulanmalıdır. Bu aşamada ilk olarak yemek yaptığınız yerleri temizlemeli ve durulamalısınız. Fırında mutfak içerisinde yemek yapılan bir bölümdür ve temizliği doğru yapılmalıdır. Fırın temizliği konusunda yapmanız gereken ise doğru bir karışım kullanmaktır. Yarım bardak su, çeyrek bardak tuz ve çeyrek bardak karbonat ile bu karışımı elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımın ardından fırının içindeki tepsiyi çıkarın ve bir bez yardımıyla silin. Özellikle metal olan yerlere uygulamanız gereken bu karışım fırını tertemiz yapmaktadır. Daha sonra bir süngere bulaşık deterjanı dökerek silme işlemini tamamlayabilirsiniz. Son olarak yapmanız gereken ise nemli bir bez ile silmek olacaktır.

Mutfak Temizleme Püf Noktaları

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfak, daima temiz olmalıdır. Bu kapsamda mutfağın her yeri ayrı temizlenmeli ve durulamalıdır. Mutfağın temizliğinde bilinmesi gereken ise bazı püf noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi temizliğin iki ayrı bezle yapılmasıdır. Dolapların temizliği de bu şekilde yapılmalı ve mutfakta hijyen sağlanmalıdır. Bunun için de ilk olarak bir kovaya su ve sirke koymanız gerekiyor. Daha sonra da bu sirkeli su ile kirli olan her yer temizlenmelidir. Son olarak durulama işlemi yapılmalı ve kuru bir bezle silinmelidir. Bunun uygulanmasındaki amaç ise dolapların ıslaklıktan dolayı kabarmamasıdır. Aynı şekilde mutfağın diğer bölümleri de yıkandıktan sonra muhakkak kurulanmalı ve temizlenmelidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir