Multivitamin Takviyeleri Yararlı mı?

Uzmanlara göre sağlıklı bireylerin dengeli beslenmek kaydıyla herhangi bir vitamin ihtiyaçları yok. Bunun yanında multi-vitamin kullanmalarının yararlı olduğunu gösteren kesin bir çalışma da yok. Zaten bu ürünlerin çoğu kalite kontrolü açısından ilaç tanımına girmedikleri için detaylı testlerden geçmek zorunda da değiller.

multivitamin

multivitamin

Bu konuda Amerika’da 42 ürün üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda söz konusu takviye gıdaların yüzde kırkında hatalar bulunmuş. Kimilerinin içinde etikette olmayan maddeler çıkarken bazılarında ise olduğu iddia edilen yararlı maddelerin hiç biri çıkmamış.

 Yan Unsurlar

Bu konuda özellikle internetten alınan ürünlerin güvenilirliği ise daha düşük. Ayrıca kişinin yaşı, cinsiyeti, sindirim sistemi, gıdaların tüketim şekli, miktarı, çeşidi, yaptığı egzersizler, yaşadığı çevre şartları ve kullandığı ilaçlar bile vitamin ihtiyacı konusunda belirleyici yan unsur olabiliyor. Bu yüzden mucize bir multivitamin formülü yok. Sadece doktorların kesin olarak belirlediği vitamin takviyesine ihtiyaç duyulan durumlar var.

multivitamin hapları

multivitamin hapları

Örneğin yaşlılık veya menopoz devresi gibi. Ama bu dönemlerde bile uzmanlar doğal yollardan vitamin alımını öğütlüyorlar. Yorgunluğa karşı da vitamin tavsiye ediliyor. Sürekli yorgunluklarda özellikle demir, B12 vitamini ve magnezyum eksikliğinin düşünülmesi gerekiyor. Gebelikte ise kesinlikle folik asit ve omega-3 alımı artırılmalı. Ama mega veya hiper ile başlayan vitamin takviyelerinden uzak durun.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir