Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop en basit şekilde gözünüzün uzak mesafedeki nesneleri net bir şekilde görememesi rahatsızlığıdır. Kişilerde göz normal olandan 24 mm daha uzun olabiliyor. Bu durumda ise retina üzerinde odaklanılması gereken görüntü daha önde odaklandığı için görüntüde bulanıklık meydana gelir.

göz hastalığı

göz hastalığı

Miyop teşhisi konulabilmesi için doktorun sizi muayene etmesi gereklidir. Fakat çoğu insan doktora gitmediği için uzun yıllar boyunca miyop ile birlikte yaşayabilmektedir.

Bu Durumlarda Vakit Kaybetmeden Doktora Görünmelisiniz

Miyop belirtileri arasında en belirgin olanı evde uzak mesafeden televizyon izlerken gözünüzü kısmak zorunda hissetmenizdir. Yetişkin yaştaki kişiler seyahat halindeyken uzak mesafedeki bir tabelayı okumaya çalışabilirler. Eğer tabelayı net bir şekilde göremiyor ve yanına yaklaşana kadar okuyamıyorsanız uzman bir doktora gözükebilirler.

miyop

miyop

Okul çağına gelmiş olan çocuklara Rehberlik öğretmenleri ya da sınıf öğretmenleri tarafından Sneller göz testi uygulanmaktadır. Test sonuçlarına göre çocuklar göz doktoruna miyop tanısı konulması için gönderilebilirler.

Gündelik hayatınızı yaşarken artık yakın mesafedeki nesneleri bile görmekte ve yazıları okuyabilmekte güçlük çekiyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir