Miyomlar Anne Karnında Bebek Ölümlerine Neden Olur mu?

Her durumda olmasa da zaman zaman 18-23 haftalarda gebe olan miyomlarına bağlı olarak nadir de olsa bebek ölümleri görülebiliyor. Ancak bu kayıplar sadece başlı başına miyomlara bağlı değil diğer nedenlerle beraberde görülebiliyor. Miyomların erken tanıyla fark edilmesi bebek kayıplarını da azaltıyor.

miyom

miyom

Miyomlar Erken Doğumu Tetikler mi?

Miyomların direk anne doğum üzerinde etkisi olmasa da miyom olmayan kadınlara göre erken doğum riski daha fazladır. Bu miyomun büyüklüğüyle de doğru orantıdadır. Değişik çalışmalarda miyomu olan kadınların erken doğum riskinin olmayanlara göre iki kat daha fazla olduğu gözlenmiştir. Miyomlar ayrıca doğum sırasında zaman zaman ağrıların düzenini ve koordinasyonunu da bozmaya yol açar.

miyomlar

miyomlar

Miyomlar Doğum Sonrası Kanamaları Artırır mı?

Miyomların varlığı, miyomun büyüklüğüyle doğru orantıda olarak kanamanın artışına neden olabilir. Bu nedenle bu şekilde yapılan doğumlarda anne adayı daha fazla kan kaybeder. Zaman zaman annenin fiziksel durumuna göre kan ürünlerine de ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca doğum sırasında miyomların anne adayına daha fazla şiddetli ağrılar yaşattığı da söylenebilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir