Migren Hastası İseniz Kalp Krizi Riski Altında Olabilir Siniz

 

Amerika’da Harvard’lı bilim insanlarının yaklaşık 120 bin farklı yaşlardaki kadın üzerinde yapılan detaylı incelemeler neticesine göre migren ölümcül kalp problemlerine yol açıyor.

Migren Kalp Krizine Sebep Olabiliyor

Yaklaşık 120 bin kadın üzerinde yapılan 20 yıllık incelemeye göre migren ağrıları olan kadınların %50’si çok ciddi kalp şikâyetleri yaşama riski taşıdığı ortaya çıktı. Harvard’lı bilim adamları, migren problemi olan insanların herhangi bir kalp hastalığı riski olup olmadıklarını öğrenmek için gerekli kontrolleri yaptırmalarının çok önemli ve gerekli olduğunu söyledi.

migren

migren

Farkı zamanlarda araştırmacılar migreni felçle bağlantılı olduğunu söylemişlerdi. Ancak yeni deliller şiddetli baş ağrılarının kalp ve damar hastalıkları ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Bu araştırmada incelenen 25-42 yaş arasındaki kadınların başlanışta herhangi bir kalp hastalığı yoktu. Araştırmanın neticesine gelindiğinde 651’nin inme, 678’inin kalp krizi vakası görüldü. Kadınlardan 223’ü ise krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

migren hastalığı

migren hastalığı

Bu araştırmacılar, migrenin kalp ve damar hastalıkları için çok önemli bir risk sebebi olduğu hakikatinin unutulmamasının gerektiğini belirterek uyarıda bulundular. Bu hastalıkların bilinen muhtemel sebeplerinin yanı sıra ve tedavisi olup olmadığının kesin bir şekilde saptanması için daha fazla incelemeye ihtiyaç olduğu vurgusunda bulunan uzman hekimler, sağlıklı yaşam için hiç bir detayın göz ardı edilmeme si gerektiğini de eklediler.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir