Menopoz Hakkında Bazı Bilinmeyenler

Kadınların her birinin zamanı geldiğinde yaşayacağı dönemlerden biri de menopoz dönemi. Bu dönem belli başlı sorumluluklar da beraberinde getiriyor. En basit olarak adet döneminin düzensizliği ile birlikte zamanla tamamen yok olması menopoz olarak adlandırılıyor. Aslında kadınlar menopoza girdiğinde kendini yaşlanmış hissediyor. Fakat bu bir olgunlaşma dönemidir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza menopozun kadınlar üzerinde bıraktığı etki ve hastalıklardan korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgi vermek istedik.

menopoz dönemi

menopoz dönemi

Menopoza Giren Bayanlar Dikkat

Menopoz bazı bayanlar da kırklı yaşlardan sonra başlarken bazı bayanlar da bu daha da ileriki yaşlarda gerçekleşebiliyor. Birçok kadını endişelendiren bir dönem olan menopoz dikkat edildiği takdirde büyük bir problem arz etmez. Her şeyden önce kesinlikle menopozda döneminde tüm bayanlar altı ayda bir jinekolojik bir muayeneden geçmelidir.

menopoz

menopoz

Ayrıca buna ek olarak ultrason muayenesi de yapılması gerekir. Yine senede bir kez kesinlikle vajinal smear testi yapılmalıdır. Ve yine senede bir defa da mamografi çektirilmelidir. Bu sayede meme kanseri varsa ortaya çıkar. Kısacası bayanların özellikle menopoz döneminden sonra düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırılması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir