Masajın Faydaları Nelerdir?

Keyif ve lüks değil, ihtiyaç ve tıbbi bir tedavi yöntemi olan masajın fizyolojik etkisi olduğu gibi psikolojik etkisi de bulunmaktadır. Koruyucu bir tedavi yöntemi olarak da ele alınabilen masaj, yorgun veya hasta bir metabolizmanın rehabilitasyonunu sağlamaktadır.

Bilimsel olarak ispatlanmış yüzlerce faydası olan masaj, haftada 2 kez uygulandığında tüm fiziksel ağrıların giderilmesi ve kasların toparlanmasına yardımcı olur. Her geçen gün önemini artıran ve önemli bir sektör haline gelen masaj, ülkemizde hak ettiği değeri kazanmayı başarmıştır. Bilinçli toplumların da tıpkı Türkiye gibi masaja olan inancı ve masaj hakkında bilimsel çalışmaları devam etmektedir.

En Doğal Tedavi Yöntemi

Masaj, doğru yöntemlerle profesyonel ellerle uygulandığında, organizmanın kendi kendini iyileştirme yeteneğini harekete geçirir. Vücudumuzu tüm yönüyle forma sokan, cildi güzelleştiren, kendimizi mükemmel hissetmemize olanak sağlayan bir uygulamadır. Elektromanyetik dalgaların harekete geçmesiyle vücuda dalga dalga yayılan etkileri, ilk olarak kan dolaşımını canlandırır, bu sayede hücrelere daha fazla oksijen ve besin taşınmış olur.

Yara ve Dokuların İyileşmesini Sağlar

Masaj sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve cildin tazelenmesi sağlanır. Ayrıca ölü hücrelerin üzerindeki toksinler atılarak hücrelere yenilenme özelliği kazandırılmış olur.

Dolaşım Sistemini Güçlendirir

Kan akışının düzenlenmesini sağlayan masaj, lenf sistemleri, iskelet ve kas sistemleri, sindirim sistemi ve kan dolaşımına önemli etki sağlar. Kan dolaşımının ideal forma kavuşması ile vücuttaki zararlı maddeler ve toksinler dışarıya daha kolay atılır. Lenf drenajı ve lenf akımı da masaj yapıldığında hızlanır. Bu sayede metabolizma atıkları çok daha kolay uzaklaştırır.  Vücudun özel korunma sistemi de çeşitli masaj teknikleri ile daha kuvvetli hale gelir.

Anksiyete ve Depresyonla Savaş

Masaj seanslarıyla birlikte anksiyete ve depresyonla savaşmış olunur. Masajın rahatlatıcı etkisi sayesinde stres hormonu olan kortizolun salınımı azaltılır. Kan basıncı düşürülür ve mutluluk hormonu olarak nitelendirilen sertonin salınımları artırılır. Ayrıca masaj sayesinde gündelik stresten uzaklaşmış ve psikolojik sıkıntılarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Uykuyu Düzenleme

Manyetik dalgalarla beynin delta dalgalarına etki eder. Masaj yaptıran bireyler seansların akabinde daha iyi bir uyku düzenine sahip olduklarını fark edecektir. Derin uyku ile ilişkili olan delta dalgaları, beynin dinlenmesini de sağlar.

Bağışıklığı Güçlendirme

Bilimsel çalışmaların gösterdiği bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi masajın en önemli faydalarındandır. Aynı zamanda stresi de azaltan masaj, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için yapılan bir uygulamadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir