Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır?

Salon sporları arasında yaygınca oynanan masa tenisi sporu, ilk olarak İngiltere’de gelişen bir spordur ve aynı zamanda pinpon olarak da bilinmektedir. Masa tenisi sporu sert, düz ve genellike yeşil renkte dikdörgen biçiminde masa tenisi masası üzerinde oynanır. Oyun hız ve refleksler ile gelişerek devam ettiği için oyuncular geniş bir alana ve yeterli aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar.

Masanın ortasından geçen ağ, 15 cm yüksekliğindedir ve oyun kurallarında en önemlinoktalardan biri de gerilerek konumlandırılmış bu ağdır. Masa tenisi sporu ek olarak beyaz renkli plastik malzemeden yapılmış 38 mm çaplı bir topa ve 2 adet rakete ihtiyaç duyar.

Raketler ise genellikle tahta zemin üzerine kauçuk ya da plastik kaplı yapıdadır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi kuralları kort tenisi oyun kurallarına çok benzemektedir. Setler önceden belirlenir ve top, saha dışına çıkmamak suretiyle oyuncular tarafından ağın iki yanı arasında masa tenisi masası üzerinde gidip gelir. Çoğu spor gibi masa tenisi de servis atışıyla başlar ve top oyuncunun ağ ile bölünmüş kendi alanında en fazla bir kere sekmek zorundadır. Bir kere seken top karşıya gönderilir ve bu şekilde devam eder. Başarılı olan oyuncu 1 puan kazanır ve her set bu şekilde tamamlanır.

Her puandan sonra servis atışları yinelenir ve 5 sayıda bir servis atan taraf değişmek zorundadır. Her set 21 sayıdan oluşur ancak beraberlik durumunda her sayıda servis değişir ve rakibine 2 sayı fark atan seti kazanır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir