Mandalina Kabuğu ile Mum

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan mandalina C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda dekoratif olarak da evinizde hoş bir etki yaratabilir. Mandalina ile mum yaparak evinizde hoş bir ambiyans yaratabilir ya da mum olmadığı bir zamanda aydınlanmayı bu kendin yap uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuğunuz ile eğlenceli bir icat yapmak ve keyifli zaman geçirmek için soğuk kış günlerinden mandalina kabuğundan mum yapımına yer verebilirsiniz. Özellikle elektriklerin sıklıkla kesildiği bir yerleşim bölgesinde bulunuyorsanız bu uygulama ile hem keyifli zaman geçirebilir hem de ekonomik bir çözüme de kavuşarak sürekli mum alma derdinden de kurtulabilirsiniz. Aydınlatma derecesi normal bir mum kadardır.

Nasıl Yapılır?

  • Malzemeler

Mandalina ile mum yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler mandalina, zeytinyağı ve mum fitilidir. Tutuşturmak için ise kibrit ya da çakmağınızı da yanında bulundurmanız önerilir.

  • Hazırlanışı

Öncelikle kâse biçiminde kalacak şekilde mandalina kabuğunu meyvesinden ayırın. Sonrasında alt kısmına mum fitilinin geçeceği kadar bir delik açın. Delikten fitili geçirdikten sonra iç kısımda düğüm yaparak yağın dökülmesini ya da sızmasını önleyebilirsiniz. Mum fitilini eliniz ile tutarak az zeytinyağını kâse şeklindeki mandalina kabuğuna dökün Mum fitilinin zeytinyağını çekmesini bir sure bekledikten sonra fitili tutuşturabilirsiniz. Eğer mum fitili zeytinyağını tamamen içine emmezse yanma işlemi gerçekleşmez. Dilerseniz eliniz ile mum fitinin ucuna zeytinyağını tekrar sürebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir