L Carnitine Sağlıklı Metabolizma İçin Gerekli mi?

Bir çok diyet programı dahil adını sıkça duyduğumuz L Carnitine, aslında vücudun normal işleyişinde doğal olarak üretilen bir enzim. Yağ parçalanması sürecinde vücuttaki yağın enerjiye dönüştürülmesinde aktif rol oynayan L Carnitine metabolizma için hayli büyük öneme sahip. Antioksidan özelliği ile vücutta biyokimyasal dezenfektasyon ve koruyuculuk görevini sürdüren aminoasit sınıfındaki bu özel enzim, normal şartlarda her metabolizmada yeterli seviyede bulunuyor.

L Carnitine

L Carnitine

L Carnitine Takviyesi Gereken Hastalıklar

Kullanılan bir takım ilaçlar veya bazı metabolizma bozuklukları olan insanlarda L Carnitine eksikliği görülebiliyor. Büyüme, gelişme ve normal vücut sistemlerinin çalışabilmesi için vücut tarafından yeterli miktarda üretilemezse takviye edilmesi gerekebiliyor. Dolaşım sistemi hastalıkları (kalp, tansiyon, damar tıkanıklığı…), sindirim sistemi rahatsızlıkları, diyabet, Alzheimer, kanser, kronik yorgunluk gibi sağlık sorunları ve korunma tedavilerinde ekstra L Carnitine başarılı sonuçlar veriyor.

Doğal L Carnitine Hangi Besinlerde Bulunur?

Kırmızı et (özellikle kuzu eti), balık, kümes hayvanları L Carnitine bakımından zengin gıdalar. Ete rengini veren hemoglobin ne kadar kırmızı renkte ise, L Carnitine oranı da o kadar yüksek anlamına geliyor. Ayıca süt ve süt ürünleri (özellikle peynir altı suyu) içeriğinde de bulunan enzim kuşkonmaz, avokado ve buğday, soya fasulyesi gibi bazı bitkisel kaynaklı besinlerde de yer alıyor. Kapsül veya likit halde de bulunabilen besin takviye gıdaları içerisinde saf L Carnitine olanları tercih edilmeli!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir