Kriminolog Nedir?

Kriminolog maaşları bakımından iyi maaşa sahip olan ve kriminoloji bilimi ile ilgilenmekte olan uzman kişilerdir.

Kriminolog maaşları bakımından farklılık göstermekte olan ve suç bilimci olarak da adlandırılmakta olan bir meslek grubudur. Suçlu davranışları, suçlarla mücadele, suçların önlenmesi gibi durumlar ile ilgilenmekte olan Kriminologlar Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında çalışmaktadırlar. Kriminologlar genel olarak polislere yardımcı olmaktadırlar. Çeşitli görevleri bulunmakta olan Kriminologlar aynı zamanda çözülemeyen suç olaylarını aydınlatma noktasında da yardımcı olan bir meslek grubudur. Delil araştırması yapmakta olan bu meslek çalışanları aynı zamanda da genel anlamda laboratuvarlarda çalışmaktadırlar.

Kriminolog Nasıl Olunur?

Kriminolog olmak noktasında yerine getirilmesi gerekmekte olan birkaç şart vardır. Kriminolog nasıl olunur? Kriminolog olmak isteyenlerin üniversitelerin tıp, biyoloji, psikoloji, genetik bilimi gibi lisans programlarından mezun olması gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olanların Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanının 70 ve üzeri olması gerekmektedir. Yeterli olan KPSS puanının alınması durumunda kişinin Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne başvuru yapması gerekmektedir. Bu merkezde verilen bir eğitim vardır. Bu ilgili eğitimin tamamlanması sonrasında ise polis olabilenlerin Kriminoloji Polislik Şubesi’ne başvuru yapması gerekmektedir. Burada istenilen şartlara uygun olmanız durumunda ise yapmış olduğu başvuru olumlu olarak sonuçlanacaktır. Kriminolog maaşları da kurum ve kıdem durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Kriminolog Ne İş Yapar?

Kriminolog olanlar genel anlamda asıl işleri bakımından polislere yardımcı olmak vazifesini üstlenmektedirler. Kriminolog olanlar çözülememiş olan suç dosyalarını aydınlatırlar ve de DNA ve parmak izi saptamaları gibi işlere bakarlar. Delil araştırmasını da yapmakta olan kriminologlar ne iş yapar? Kriminologlar tüm bu sayılan görevlerin yanı sıra aynı zamanda da suçlarla ve suçlularla da mücadele etmektedirler. Tüm polis birimleri ile ortak bir durumda çalışmakta olan kriminologlar aynı zamanda ise özel polis olarak da tanımlanmaktadırlar. Genel anlamda laboratuvarlarda çalışmakta olan bu mesleğe sahip olan kişiler suçla suçlu arasındaki ilişkiyi de kurma amacı taşımaktadırlar. Kriminologlar aynı zamanda ise suç bilimci olarak da adlandırılmaktadırlar.

Kriminolog Maaşları Ne Kadardır?

Kriminologlar iş yükü bakımından oldukça fazla iş yüküne sahip olan bir meslek grubudur. Genel anlamda kriminologlar Emniyet Genel Müdürlüğü birimleri altında çalışmakta olan kimselerdir. Kriminologların maaşı ne kadar? Kriminolog olanlar genel anlamda ortalama olarak 9 bin ila 1o bin arasında bir maaş almaktadırlar. Çalışılan kurum ve de kıdem gibi durumlar ise kriminologların aldığı maaşı etkilemektedir. Maaş bakımından farklılık göstermekte olan kriminologlar bu bahsi geçmekte olan miktarlardan biraz az veya biraz fazla alıyor olmaları da son derece olası olmaktadır. Asıl işlerinin polislere yardımcı olunması ve de suçlunun tespitinde yardımcı olmaları bakımından Kriminologlar önemli olan bir meslek grubudur. Kriminolog maaşları da bu meslek grubunun iş yüküne oranla verilmektedir.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir