Korku Sorunu ve Çözümü

Bir işe girmeden önce veyahut bir insanla görüşmeden, tanışmadan önce bazı çeşitli korkular içerisinde olabiliriz. Ve hatta karanlık bir ortamdan da korkabiliriz. Bu korkuların tamamı tek bir kategori yerine toplamda iki kategori de sıralanabilir: Normal korkular ve takıntılı olunan korkular.

Korkuyu yenmek için çeşitli metotlar vardır. Bunların ilki ise, korku ile yüzleşmektir. Korktuğunuz her ne ise, karşı karşıya gelerek yüzleşmelisiniz. Sonrasında hayatınızda hiçbir zaman olmayacak bir durum olacaktır. Araştırmalar doğrultusunda, danışmanların belirttiği durum, korkuların insanların başına geldiği kanaatindedir. Eğer ki korkmazsanız, hata yapmaz ve kaybetmezsiniz.

korkmuş çocuk

korkmuş çocuk

Çocukluk döneminde başlayan korku, insanın etrafında ki bireyler tarafından korku ve endişe dolu olaylar neticesinde umut dolu yaşama karşı olan her şeyin kırılmasını sağlıyor. Bu nedenle ilkokul çağlarında her zaman için pozitif bir düşünceli çocuklara yaklaşılması gerekiyor.

Çocuk korku

Çocuk korku

Çocuklarınızı Kısıtlamıyor, Onları Korkutuyorsunuz!

Çocuklarınıza değer vermek istiyorsanız, onları kısıtlamamalısınız. Kısıtlanabilecek durumlarda ise onları asla korkutmamalısınız. “Çok koşarsan terlersin, çok koşma!” demek yanlıştır. Bu durumda çocuğun “koşma” eylemini istemesi durumunda terleyeceğini düşünerek korkar ve bu halden uzak durmak ister. Bunun dışında “yemek yemezsen senin arkandan ağlar” demek de yanlıştır.

çocuk kuralları

çocuk kuralları

Farklı bir örnek ise “sen yapamazsın, bırak gitsin!” demek en büyük hatalardan birisidir. Çocukluk döneminde umudu kırılan, yıkılan çocukların gelecekte de umutsuz olacağından şüpheniz olmasın. Olumsuz düşünceler içerisinde çocuklarınıza yükleyeceğiniz he bir durumun gelecekte de karşısına çıkacağını düşünerek buna göre hareket etmelisiniz. Hiçbir zaman için olumsuz düşüncelerle temel birçok konuya yaklaşmamalı, pozitif ve olumlu düşünceler içerisinde olmalısınız.

çocuk uyarı

çocuk uyarı

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir