Kent Güvenlik Yönetim Sisteminin Faydası Nedir?

Her geçen yıl nüfusu daha da kalabalıklaşan kentlerde asayişi sağlamak, şehir insanlarının güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerine olanak tanımak elbette güçleşiyor. Bu alanda yeni teknolojilerin de kullanılmaya başlanmasıyla beraber artık şehirler kıllı kent sistemleri ile donatılmaya başlandı. Farklı sistemlerin bir arada entegre ve uyumlu bir şekilde çalışmasıyla elde edilen akıllı şehir sistemleri beraberinde kent güvenlik yönetim sistemleri ile de tanışmamızı sağlıyor.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Modüler olarak geliştirilmiş olan kent güvenlik yönetim sistemleri belirli kurallar çerçevesinde elde edilen verileri ve görüntüleri analiz ediyor ve bir bilgi bankasına işliyor. Böylece istenen herhangi bir zaman diliminde bu sistem üzerinden araştırma yapılabiliyor ve kısa bir sorgulama işlemi ile şüpheli her durum veya şüpheli her kişi hakkında veriler görüntülenebiliyor.  Sorgulama ile elde edilen veriler arasında videolar ve fotoğraflar da mevcut olduğundan kent güvenliği için gerekli adımların atılması gecikmiyor.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi İle Neler Yapılabilir?

İstisnasız tüm şehirlerde kullanılması gereken ve kentler için de gayet faydalı olan bu sistem delil niteliğinde olan tüm verilerin bozulmadan saklanması gibi konularda da gayet önemli özellikler ile donatılmış durumda… Bunların yanı sıra istenen herhangi bir verinin takibi de yapılabiliyor. Bu sayede suç henüz işlenmeden önlenebiliyor. Kentlerdeki asayiş düşünüldüğünde veri takibinin yapılabilmesinin ne denli mühim olduğu daha net olarak anlaşılacaktır.

Görüntüleme sayesinde yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Görüntüleme sistemine entegre edilmiş olan perdeleme tekniği sayesinde özel hayatın gizliliğine müdahale edilmez.
  • Yalnızca kamusal alanların izlenmesi sağlanabilir.
  • Veriler üzerinden fotoğraf çıktısı alınabilir.
  • İstenen videolar istenen sürede kesilerek bilgisayar ortamında aktarılabilir.
  • Delil niteliği taşınan veriler bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilir.
  • Herhangi bir yer veya kişi eşzamanlı olarak ya da geçmişe dönük olarak izlenebilir, takibe alınabilir.

Elbette elde edilen görüntüler veya veriler sonsuza dek sistemde kalmıyor. Ancak kafi sürede sistem bünyesinde saklanabiliyor olması da kullanım açısından önemli özellikler arasında yer alıyor. Bu sürenin sonunda daha önceden seçilmiş olanlar saklanmaya devam edilebilir. Ancak süre sonunda diğer bilgiler otomatik olarak silinir. Bu nedenle önemli olan veri ve görüntülerin saklanması komutunun sistem üzerinden verilmesi gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir