Kent Güvenlik Sistemleri ile Daha Huzurlu Toplum

Güvenliği sağlamak,  iç huzursuzluğa yönelik olan tehditleri ortadan kaldırmak ve denetim görevini daha etkili bir şekilde gerçekleştirmek amacı ile mevzuata uygun olarak elde edilen görüntülerin incelenerek faydalı sonuçlar iletmesini ve sonuçların Pol- Net gibi uygulamalar ile desteklenmesini ön gören modüler bir şekilde geliştirilmiş bilişim sistemine KGYS ( Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) denir.

Toplumda suç işlenmesinin önüne geçilmesi halkın güvenlik hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması, işlenmiş suçların takibi ve sonuca varılması, sanıkların en kısa zamanda yakalanması, vatandaşlar tarafından algılanan suç korkusunun ortadan kaldırılması ve toplumun refahı için kent güvenlik sistemleri geliştirilmiştir. 2008’den bu yana hayata geçirilen bu sistemler birlik ve beraberliğin korkusuz ve güven içinde oluşması için atılan önemli bir adım olmuştur.

kent güvenlik sistemi

kent güvenlik sistemi

Kent Güvenlik Sistemlerinin Amacı

Asayiş ve güvenliğin her an kontrol altında bulunması amacı ile kurulan kent güvenlik sistemleri, bu unsurların yanı sıra trafik akışını ve yoğunluğunu izlemek açısından da önemli bir yere sahiptir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve incelenmesi sonucunda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbir ve amaçlı olarak da bu sistemler çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Trafik kameralarının ve plaka okuma sistemlerinin aracılığı ile Emniyet Bilgi Sistemi’nden görüntüleri elde edilen aracın çalıntı veya kayıp olma durumu saniyeler içerisinde ortaya çıkarılabilir. Bunun yanı sıra herhangi bir gösteri ve yürüyüş olaylarında Polis- Halk ilişkileri zedelenmeden illegal olan uygulamaların önlenmesi amaçlanmaktadır.

Görüntüleme Sistemleri

Aynı anda eş zamanlı olarak elde edilen görsel veriler delil niteliği taşıyabilme amacı ile saklanmakta ve gerekli zamanlarda çıkarılarak kullanılmaktadır. Kişisel hayatın korunmasında etkili bir rol oynayan kent güvenlik yönetim sistemleri insan hayatını en iyi şekilde korumak ve kamusal alanların daha güvenli kılmak için üstün teknolojinin kullanılması ile geliştirilen sistemlerdir.

kgys

kgys

Güvenlik sistemleri sayesinde elde edilen veriler üzerinden delil, niteliğini kaybetmeden sağlıklı bir şekilde uzun süre saklanabilir ve herhangi bir kötü etkiye sahip olan kuruluşun eline geçmez. Fotoğraf çıktısı alınabilir ve eş zamanlı olarak geçmişe yönelik araştırmalara yapılabilir. Donanım ilavesi ile sınırsız genişleyebilme ve şehir izleme imkânı kolaylıkla sağlanır. 

KGYS Ne Değildir?

Kişiler tarafından farklı anlamlar çıkarılan kent güvenlik sistemleri, yanlış bilindiği üzere insanların her hareketini izleme sistemi değil, toplumun daha güvenli bir alana sahip olması için geliştirilen bir sistemdir. KGYS’nin amacı insanların özel hayatını ihlal etmek değil bunun aksine onun koruyucusu olmaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir