Kalp Yetmezliği Kimlerde Görülür?

Kalp yetmezliği hastalıkları genel olarak 50 yaşının üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Fakat nadir olarak 50 yaşının altındaki kişilerde de kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşlılığa bağlı olarak kalp yetmezliği riskinde artış yaşanmaya başlar. 50 ile 70 yaşının arasındaki kişilerde kalp yetmezliği sorunu ortaya çıktığı zaman kalp krizi meydana gelebilir.

kalp

kalp

Bu tür kişiler dışında yüksek tansiyon şikayeti olanlar, kolesterol şikayeti olanlar ve şeker hastalarında da kalp yetmezliği riski bulunmaktadır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliği kalbin pompaladığı kan miktarında düşüş meydana gelmesine yol açar. Bu durum yaşandığı zaman ise hastalarda sık görülen birtakım belirtiler meydana gelir.

kalp yetmezliği

kalp yetmezliği

Nefes darlığı ve sırt üstü yatarken nefes almakta zorlanmak, kalp yetmezliğinin en belirgin özellikleri arasındadır. Sık sık uykudan nefes darlığı sebebiyle uyanma, öksürük, ayak ve bileklerde şişiklik, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik ve aşırı yorgunluk hissi kalp yetmezliğinin belirtileri arasındadır. Kalp yetmezliği vücudun ihtiyaç duyduğu fonksiyonların karşılanamamasına sebep olmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir